Firma HTC zamierza przyznawać certyfikaty zgodności dla akcesoriów VR współpracujących z Vive Trackerem.

Podczas niedawno zakończonych targów elektroniki użytkowej CES 2017 firma HTC zaprezentowała Vive Tracker, czyli niewielki (99,65 x 42,27 mm / 90 gramów) gadżet wprowadzający interakcję w wirtualnej rzeczywistości na kolejny poziom. Bezprzewodowe urządzenie będzie bazą, do której podepniemy różne prawdziwe przedmioty oraz kontrolery firm trzecich, dzięki czemu staną się one widoczne dla stacji bazowych systemu SteamVR Lighthouse odpowiadającego za śledzenie ruchów użytkownika gogli.

W trakcie targów zobaczyliśmy kilka przykładów zastosowania gadżetu w praktyce, m.in. z wykorzystaniem kija baseballowego, haptycznych rękawiczek, kontrolera w formie karabinu oraz… węża strażackiego, ale nic nie stanie na przeszkodzie aby podpiąć pod niego rakietę tenisową czy kij golfowy. HTC Vive Tracker wyposażony został we wbudowany akumulator oraz złącze microUSB, poprzez które przesyłane będą dane z kontrolerów firm od HTC niezależnych (takich jak np. rękawica Hi5 VR), co oznacza, że nie będą potrzebować dodatkowego połączenia z komputerem.

Firma HTC zamierza przyznawać certyfikaty zgodności, które w założeniu mają pomóc użytkownikom platformy SteamVR w zakupie akcesoriów zapewniających poprawną współpracę z Vive Trackerem. Ponadto twórcy gogli HTC Vive planują zaoferować niezależnym producentom własną pomoc, ponieważ chcą upewnić się, że ich kontrolery będą kompatybilne zanim oficjalnie pojawią się na rynku.

Sam Vive Tracker powinien zadebiutować w drugim kwartale tego roku. Do tego czasu 1000 egzemplarzy zostanie rozdysponowanych wśród deweloperów tworzących aplikacje VR i producentów akcesoriów. Według informacji udzielonych przez pracownika firmy Valve, będącej współproducentem ekosystemu SteamVR, aż 500 różnych firm pracuje w tej chwili z technologią Lighthouse i za jakiś czas możemy spodziewać się z ich strony oficjalnych zapowiedzi. Część z nich stanowią producenci gogli Virtual Reality.

Na razie nie poznaliśmy jeszcze ceny w jakiej sprzedawany będzie Vive Tracker.