Podczas targów Computex 2016 firma AMD zapowiedziała nową kartę graficzną Radeon RX 480, która ma być najtańszym GPU na rynku spełniającym wymagania technologii Virtual Reality. Karta wyceniona została na 199 dolarów i zaoferuje wydajność zbliżoną do obecnie prawie dwukrotnie droższego modelu GeForce GTX 970 konkurencyjnej Nvidii.

Raja Koduri z AMD powiedział podczas prezentacji Radeona RX 480, że w tej chwili jedynie 13 milionów komputerów na całym świecie wyposażona jest w odpowiednio mocny procesor graficzny wymagany do prawidłowej pracy gogli VR takich jak HTC Vive i Oculus Rift. Biorąc pod uwagę, że wszystkich PC-tów jest już prawie 1,5 miliarda, komputery VR-ready to zaledwie 1 procent ogółu. Niestety koszt dotychczasowych rozwiązań jest głównym czynnikiem hamującym szybką zmianę tej statystyki.

Rozwiązaniem tego problemu ma być właśnie AMD Radeon RX 480, który został zaprojektowany dla „premium VR” i z powodzeniem obsłuży najpopularniejsze PC-towe headsety wirtualnej rzeczywistości. Jego wydajność będzie zbliżona do kosztującej obecnie prawie dwa razy drożej Nvidii GeForce GTX 970, natomiast dwie karty RX 480 pracujące w trybie Dual powinny w niektórych przypadkach pokonać niedawno zapowiedziany, warty około 600 dolatów GeForce GTX 1080.

Oficjalna premiera karty AMD Radeon RX 480 powinna nastąpić pod koniec czerwca.