Apple nabyło kolejną firmę z branży VR/AR.

Jak donosi serwis TechCrunch firma Apple nabyła działający w branży Virtual Reality kanadyjski start-up Vrvana. Opiewająca na kwotę około 30 milionów dolarów transakcja nie została jeszcze ani potwierdzona, ani zdementowana przez giganta z Cupertino. Apple odmówiło komentarza w tej sprawie.

Po raz pierwszy o firmie Vrvana usłyszeliśmy w 2014 roku za sprawą kickstarterowej zbiórki na gogle wirtualnej rzeczywistości o nazwie Totem. Pomimo dużego zainteresowania kampania ostatecznie została anulowana, jednak w jej miejsce ruszyła sprzedaż przedpremierowa headsetu. Niemniej urządzenie nigdy nie zadebiutowało na rynku konsumenckim.

W kolejnych latach Kanadyjczycy ulepszali projekt Totema koncentrując się na rozszerzeniu możliwości gogli m.in. o system trackingu typu „inside-out”, śledzenie dłoni oraz technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR). W ostatnich miesiącach nie widzieliśmy jednak żadnej aktywności ze strony start-upu. Według wspomnianej publikacji wielu pracowników Vrvany już zasiliło szeregi Apple.

Jeżeli potwierdzą się doniesienia, o których pisaliśmy dwa tygodnie temu, w 2020 roku w sklepach pojawią się pierwsze okulary wirtualnej rzeczywistości z logo w kształcie nadgryzionego jabłka. Technologia i wiedza pozyskana od Vrvany zostanie zapewne spożytkowana w tym kierunku. Podobnie jak rozwiązania z zakresu technologii „eye-tracking” opracowane przez niemiecką firmę SMI (SensoMotoric Instruments), którą Apple przejęło pół roku temu.

Amerykański gigant w ciągu ostatnich lat nabył także inne firmy związane z technologiami VR/AR. Mowa m.in. o innej niemieckiej firmie Metaio skoncentrowanej na tworzeniu aplikacji umożliwiających wirtualne meblowanie mieszkań, a także FaceShift – specjalistach od przekształcania twarzy w cyfrowe, kreskówkowe modele 3D w czasie rzeczywistym.

Podobny los spotkał FlyBy Media oraz PrimeSense – firmy zajmujące się rozpoznawaniem obrazów. Pierwsza z nich współpracowała wcześniej z Google w ramach prac nad technologią Project Tango umożliwiającą skanowanie otoczenia i tworzenie jego cyfrowego odpowiednika. Z kolei w 2013 roku Apple przejęło za 360 milionów dolarów izraelską firmę PrimeSense – lidera technologii do skanowania przestrzennego – która w przeszłości pracowała nad kamerą dla Kinecta (czujnik ruchu konsoli Xbox 360).

Ponadto w lipcu zeszłego roku Apple opatentowało wyświetlacz rozszerzonej rzeczywistości. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.