Arnswalde VR – Przedwojenne Choszczno zrekonstruowane w Virtual Reality
3 min readOśmioosobowa grupa Polaków z wrocławskiego studia Odyssey VR Crew zrekonstruowała przedwojenne miasto Choszczno w woj. zachodniopomorskim, całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Projekt Arnswalde VR (Arnswalde to dawna nazwa miejscowości) dostępny jest do pobrania bezpłatnie dla właścicieli gogli Oculus Rift.
Wrocławianom udało się wirtualnie odrestaurować 99% oryginalnej zabudowy z zachowaniem wysokiego poziomu szczegółowości. Aplikacja powstała na silniku Unreal Engine 4, dlatego też wyróżnia się wysokiej jakości oprawą graficzną.
„Postanowiliśmy odtworzyć wygląd miasta niemieckiego, z niemieckimi szyldami, nazwami ulic, urzędami i flagami. Jednocześnie jesteśmy Polakami i robimy to w poczuciu, że odtwarzamy nasze miasto, łącząc to, co polskie i niemieckie” – wyjaśniają twórcy Arnswalde VR.
https://youtube.com/watch?v=T78ZI_Uzz6k%3Ffeature%3Doembed
Na oficjalnej stronie projektu arnswaldevr.pl znajdziemy następujący opis historycznej rekonstrukcji:
„Rekonstrukcja stworzona jest w technologii wirtualnej rzeczywistości, pozwalającej za pomocą urządzenia Oculus Rift przenieść się w sposób graniczący z rzeczywistością do świata nieistniejącej już zabudowy Arnswalde. Ujrzycie Państwo żyjące centrum miasta z przełomu pierwszych dekad zeszłego wieku. Pokażemy Wam jak budynek po budynku, detal po detalu wyglądało to miasto przed jego całkowitym zniszczeniem podczas działań II wojny światowej. Pokażemy z detaliczną dokładnością jak wyglądała zaginiona postać posągu Żniwiarki – najbardziej rozpoznawalnego symbolu miasta.
Dzięki przeniesieniu do wirtualnej rzeczywistości będziecie mogli Państwo stanąć bezpośrednio przy zrekonstruowanej przez nas fontannie miejskiej, w otoczeniu historycznego już przedwojennego placu rynkowego. Arnswalde odtworzyliśmy w chwili letniego dnia targowego, tak by można było nie tylko dowiedzieć się jak wyglądał nieistniejący już rynek, ale również zobaczyć, usłyszeć i poczuć życie przeciętnych mieszkańców tego miasta w pogodnym otoczeniu zrekonstruowanego środowiska.”
https://youtube.com/watch?v=YjxfjZ2ZVlQ%3Ffeature%3Doembed
Warto odnotować, że nie jest to projekt komercyjny. Arnswalde VR powstało bez udziału sponsorów a finansowanie (200 tysięcy zł) zrealizowano wyłącznie ze środków własnych. Produkcja doświadczenia pochłonęła rok, z czego trzy miesiące trwało zbieranie archiwalnych materiałów, dzięki którym z taką szczegółowością i wszelkimi architektonicznymi detalami odtworzono historyczne miasto.
„Zrobiliśmy to z pasji, dla siebie, a także dla mieszkańców Choszczna, by w swojej tęsknocie za historią Arnswalde wyszli poza pocztówki i poczuli, jak wyglądały tamte czasy” – powiedział Adam Bral, CEO projektu.
Projekt jest cały czas dopracowywany. Na podstawie radarowych i laserowych chmur danych odtwarzane są modele terenu oraz wymiarowane współcześnie istniejące budynki poniemieckie. Dzięki analizie historycznych zdjęć rekonstruowana jest warstwa nieistniejącej zabudowy historycznej, środowisko miejskie oraz ogólnie rozumiany „klimat epoki”. Wymiarowanie nieistniejącej zabudowy dokonywane jest poprzez porównanie z nielicznymi zachowanymi obiektami oraz na podstawie starych map niemieckich. Produkt końcowy dodatkowo zawierać będzie interaktywną warstwę informacyjną i edukacyjną wewnątrz symulacji.
„Arnswalde to tylko przykład tego, jak wspaniale i pożytecznie wykorzystać można technologię VR. Rozmawialiśmy już między sobą o podobnych tematach, jak na przykład kompleks Riesen czy obóz w Birkenau. To nie muszą być miasta. Mogą to być zamki, podziemia, okręty, tysiące obiektów i przestrzeni nadających się do rekonstruowania” – powiedział Sebastian Sosnowski, odpowiedzialny za grafikę, architekturę i research historyczny przedsięwzięcia.
Arnswalde VR można pobrać bezpłatnie na gogle Oculus Rift (DK2) na stronie WEARVR.