VRzstrząśnięte nie zmieszane… Recenzja symulatora pracy barmana – Bartender VR Simulator – polskiego studia VR Factory.


Bartender VR Simulator

Testowane na: Oculus Rift (CV1)
Producent: VR Factory
Wydawca: VR Factory
Dostępne: Steam (HTC Vive / Oculus Rift) & Viveport (HTC Vive)


W ubiegłym miesiącu na Steamie zadebiutował prawdopodobnie pierwszy na świecie VR-owy symulator pracy barmana. Produkcję warszawskiego studia VR Factory, stworzoną we współpracy z sześciokrotnym mistrzem świata barmanów Tomaszem Małkiem, mieliśmy okazję przetestować już w zeszłym roku podczas European VR/AR Congress. Aplikacja pozostawiła dobre wrażenie, więc postanowiliśmy przyjrzeć się jej bliżej.

Bartender VR Simulator pozwala nauczyć się przygotowywania około 30 różnego rodzaju drinków. Sekrety sztuki barmańskiej szlifujemy w czterech profesjonalnie wyposażonych wirtualnych barach: klubie disco, barze plażowym, a także dwóch nowoczesnych barach zlokalizowanych na szczycie wieżowca.

W trakcie rozgrywki stopniowo uczymy się przyrządzać najpopularniejsze alkoholowe napoje z całego świata według wyświetlanych instrukcji. Nabyte umiejętności możemy sprawdzić trybie gry, w którym to musimy wykazać się nie tylko znajomością przepisów, lecz także precyzją i szybkością w działaniu. Umiejętne przygotowywanie drinków nagradzane jest wówczas wirtualną walutą pozwalającą na dostęp do kolejnych barów i tutoriali.

Tak jak przypuszczałem nie jest to praca, którą może być wykonywana z powodzeniem przez każdego. Początkowo wszystko przebiega sprawnie, jednak wraz z kolejnymi przepisami poziom trudności zaczyna rosnąć w zastraszającym tempie. Musimy pamiętać nie tylko o wyborze odpowiedniej szklanki i składników, ale również o ich proporcjach i kolejności w jakiej powinny być dodawane. Dodatkowe punkty uzyskamy także za wykonywanie barmańskich sztuczek takich jak żonglowanie butelkami, dlatego też oprócz precyzji wymagane są od gracza zdolności manualne.

Po zaliczeniu wszystkich czterech barów gracz nagrodzony zostaje certyfikatem ukończenia pierwszego na świecie wirtualnego kursu barmańskiego. Uczciwie przyznaje, że nie udało mi się dojść do tego etapu. Ci, którym jednak się to uda, otrzymają dostęp do dodatkowego trybu „Pro”.

Dostępne w grze lokacje przygotowane zostały na bardzo przyzwoitym poziomie, zarówno pod względem wyposażenia barów jak i ich otoczenia. W każdej z nich znajdują się ludzie, którzy co prawda nie podchodzą do nas w celu złożenia zamówienia, ale nadają wirtualnemu środowisku wrażenia w pełni funkcjonujących lokali.

Co ciekawe, korzystając z gogli Oculus Rift, rozgrywkę możemy w prosty sposób urozmaicić. Dzięki nowemu interfejsowi Oculus Dash możliwe jest osadzenie okna wyświetlającego rzeczywisty obraz pulpitu, które możemy wykorzystać jako telewizor. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić w nim np. film lub playlistę z ulubionymi teledyskami i w miłej atmosferze szlifować barmańskie techniki.

Jeżeli faktycznie planujesz kształcić się w tym zawodzie Bartender VR Simulator może okazać się interesującym narzędziem stwarzającym niemal w pełni komfortowe warunki do nauki sztuki barmańskiej. No może poza lekcjami żonglerki, bowiem fizyka rzucania różnego rodzaju obiektami odbiega dosyć znacząco od tego czego można by po symulatorze oczekiwać. Niemniej sam proces przygotowywania drinków w wirtualnej rzeczywistości zasadniczo w niczym nie różni się od tego w prawdziwym świecie.