Kolejny dotychczasowy ‚exclusive’ HTC Vive zmierza na gogle Oculus Rift. Tym razem mowa o jednej z najlepiej sprzedających się gier VR na platformie Steam – Raw Data.

Raw Data to opierająca się na kooperacji pierwszoosobowa gra akcji, w której zadanie gracza polega na odpieraniu nacierających falami hord przeciwników. Pozornie nie wygląda to jak „przepis na sukces”, ale studiu Survios udało się go osiągnąć. Przynajmniej w skali gier VR.

Tytuł wydany został w lipcu zeszłego roku i jeszcze tego samego dnia trafił na pierwsze miejsce najczęściej kupowanych gier w popularnym cyfrowym sklepie Steam. Raw Data to także pierwsza gra wirtualnej rzeczywistości, która w skali jednego miesiąca gra zarobiła ponad milion dolarów, i to nawet pomimo tego, że od dnia premiery dostępna jest jedynie w trybie z wczesnym dostępem.

Wkrótce o fenomenie tej produkcji będą mogli przekonać się użytkownicy gogli Oculus Rift. Na Twitterowym profilu Survios udostępniono bowiem wymowny gif, na którym widzimy Raw Data uruchomione na Oculusowych goglach oraz kontrolery ruchowe Oculus Touch.

Fabuła Raw Data rozgrywa się w dalekiej przyszłości, w momencie gdy władzę nad światem sprawuje korporacja Eden. Jako haker i członek ruchu oporu SyndiK8 musimy pokonać system zabezpieczający placówkę i wykraść kluczowe dane. W tej chwili możemy wcielić się w jednego z dwóch bohaterów, z których każdy specjalizuje się w innych rodzajach broni i stylach walki.

Pierwszym z nich jest Bishop charakteryzujący się wysokim stopniem opanowania pistoletów. Jego cechą szczególną jest m.in. umiejętność szybkiego przeładowywania broni oraz spowalniania czasu.

Z kolei Saija to specjalistka we władaniu mieczem określana przez twórców gry mianem „cyber ninja”. W związku z jej zdolnościami walki rozgrywają się w bliskim kontakcie, jednak także i ona posiada pewne unikalne zdolności, potrafi np. rzucać kataną niczym bumerangiem, odbijać pociski oraz korzystać z sił grawitacji do wyrzucania przeciwników w powietrze.

Wczesny dostęp do gry oferuje kilka różnorodnych poziomów będących częścią większej historii. Łącznie w dniu premiery pełnej wersji Raw Data powinniśmy otrzymać 12 epizodów. Oprócz trybu dla jednego gracza tytuł posiada także wieloosobowy tryb kooperacji.

We wrześniu ubiegłego roku producenci gry ujawnili, iż wówczas co najmniej 20 procent użytkowników gogli HTC Vive posiadało Raw Data w swojej bibliotece gier. Nie ukrywają oni, że wysoka cena gry, która wynosi w tej chwili 36,99€ ma być sygnalizacją dla graczy, iż jest to pełnoprawny tytuł AAA.