Być może część z Was pamięta urządzenie o nazwie Ultimate Battlefield 3 Simulator, które 3 lata temu rozbudziło marzenia miłośników gier FPS na całym świecie. Omnideck 6 jest rozwinięciem tego pomysłu i dodatkowo wykorzystuje gogle wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift oraz specjalny karabin pełniący rolę kontrolera.

Omnideck 6 to okrągła bieżnia 360º złożona z 16 ruchomych powierzchni. Każdy element zbudowany został z napędzanych elektrycznie rolek, dzięki czemu możliwe jest poruszanie się w wirtualnym środowisku. Prędkość poruszania się po bieżni dostosowywana jest automatycznie przez urządzenie, uniemożliwiając tym samym wyjście użytkownika poza obszar ruchu. Zmiany położenia gracza śledzone są przez detektor optyczny przenoszący wszelkie ruchy do wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie z dużą dokładnością odzwierciedli chód, bieg, skakanie, czołganie czy też skradanie się co umożliwi np. chowanie się za wirtualnymi przeszkodami.

Pełna wersja urządzenia zawiera zintegrowane generatory warunków atmosferycznych pozwalające na płynną regulację temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Generatory oszukują również nasz zmysł węchu poprzez wypuszczenie zapachów odpowiadających aktualnie eksplorowanej lokalizacji. Może to być dym, mgła o poranku czy też wszelkie inne zapachy.

W przeciwieństwie do Cyberith Virtualizer oraz Virtuix Omni, bieżnia Omnideck 6 przeznaczona jest głównie do celów komercyjnych oraz jako urządzenie treningowe dla wojska i służb mundurowych. Podstawową wersję bieżni będzie można kupić za około 55 tysięcy Euro. Cena całego zestawu, zawierającego m.in. gogle Oculus Rift DK2, głośniki z systemem dźwięku przestrzennego, Rękawice VR oraz wcześniej wspomniane dodatki wyniesie około 300 tysięcy Euro. Zainteresowanych odsyłamy na oficjalną stronę Omnifinity – producenta Omnideck 6.