Wielokierunkowe bieżnie to urządzenia, które – jak twierdzą niektórzy – w niedalekiej przyszłości całkowicie wyprą z rynku tradycyjne bieżnie do biegania, jakie możemy spotkać w każdym fitness-clubie. Wszystko za sprawą możliwości które oferują. W połączeniu z goglami wirtualnej rzeczywistości (np. Oculus Rift) zapewniają zupełnie nowy poziom doświadczeń o jakim od dawna marzyli gracze, ale nie tylko oni. Nie trudno przecież sobie wyobrazić, że tego typu rozwiązania wykorzystywane byłyby również przez biegaczy na podobnej zasadzie jak wykorzystywane przez kolarzy są stacjonarne trenażery.

Austriacka firma Cyberith postanowiła stworzyć urządzenie, które zadowoli zarówno „hardcorowych graczy” – oczekujących pełnej immersji w świat gry – a także osoby, które rozrywkę traktują jako okazję do wysiłku i spalenia kilku niepotrzebnych kalorii. O tym, że zapotrzebowanie na tego typu produkty jest całkiem spore może świadczyć to jak szybko firmie udało się zebrać wymaganą do sfinansowania kwotę na Kickstarterze, a wynosiła ona 250.000$.

Cyberith Virtualizer w porównaniu do opisywanej przez nas wcześniej bieżni Virtuix Omni, umożliwi oprócz poruszania się we wszystkich kierunkach, także wykonywanie skoków oraz schylanie się.

Najważniejsze cechy Cyberith Virtualizer:

 • Płaska podstawa
  Wspomniany wcześniej Virtuix Omni posiada wgłębioną podstawę w kształcie misy. Twórcy Cyberith Virtualizer doszli do wniosku, że stawianie stóp pod kątem nie jest dokładnie tym czego chcą. Wadą tego rozwiązania jest to, że stopa wcześniej osiąga podłoże niż w rzeczywistości. Zastosowano więc specjalną podstawę z podłożem o odpowiednim współczynniku tarcia. Jest on na tyle wysoki, żeby nie można było się poślizgnąć oraz na tyle niski, aby osoba poruszająca się po bieżni mogła robić to swobodnie i płynnie zupełnie jak podczas normalnego biegu. Dzięki temu rozwiązaniu (co można zobaczyć na załączonych filmach) poruszanie się wygląda bardzo naturalnie.
 • Ruchomy pierścień
  Za poruszanie wokół własnej osi oraz w pionie odpowiada ciekawie zaprojektowany ruchomy pierścień. Użytkownik urządzenia zostaje przypięty do specjalnej uprzęży, która balansuje jego ciężar. W połączeniu z prowadnicami zamocowanymi na trzech filarach pozwala to na obracanie się, skakanie, klęczenie a także na chwilę odpoczynku po dłuższym wysiłku fizycznym. Aby nie zakłócać wrażenia immersji (np. w grze w której biegniemy a potem wsiadamy do samochodu lub pojazdu latającego) zaimplementowano funkcję siedzenia. Wszelkie ruchy przekazywane są do środowiska gry z dokładnością poniżej 1 cm.
 • Wibracje
  Cyberith Virtualizer został wyposażony w system wibracji, który może zostać wykorzystany do poinformowania gracza o czekającym go niebezpieczeństwie (np. wybuchający granat), kierunku w którym powinien się udać oraz na wiele innych sposobów, zależnie od intencji programistów.
 • Brak konieczności posiadania specjalnego obuwia
  Płyta podstawy o niskim współczynniku tarcia pozwala grać nawet w zwykłych skarpetkach.  Sprawiło to, że uczucie poruszania się w wirtualnym świecie stało się bardzo płynne i bliskie temu, które odczuwamy w rzeczywistym świecie, a poziom hałasu generowany przez urządzenie w trakcie pracy jest niski.
 • Pełna kompatybilność
  Virtualizer działa na zasadzie Plug&Play i podłączany jest za pomocą USB. Tak samo jak w przypadku Virtuix Omni, urządzenie będzie kompatybilne z każdą grą, która do sterowania wymaga użycia klawiatury, pada lub innych kontrolerów gier. Firma wypuści także własne oprogramowanie pozwalające śledzić odległości, analizować zużycie kalorii i średnią prędkość z jaką się poruszamy.

Producenci chcieliby, żeby Virtualizer był wykorzystywany nie tylko do gier. Przyszłość swojego urządzenia widzą np. w edukacji, systemach szkoleniowo-treningowych, terapii psychologicznej czy w architekturze. Zwiedzanie zabytków, spacer po nici DNA, a może po księżycu? Twórcy bieżni nie widzą w tym żadnych przeszkód. Co więcej niedawno nawiązali współpracę z największą austriacką agencją nieruchomości SIGNA, która na branżowych targach prezentuje swoje usługi właśnie za pomocą Virtualizera, pozwalając potencjalnym klientom zwiedzenie nieruchomości za pomocą bieżni.

Cyberith Virtualizer nadal można zamówić na Kickstarterze, wystarczy wesprzeć projekt kwotą  przynajmniej 599$ (w zależności od wersji). Planowana wysyłka urządzeń powinna rozpocząć się w marcu 2015r.

Zobacz także:
Virtuix Omni – wielokierunkowa bieżnia