W końcu nowe wiadomości na temat jednego z najbardziej wyczekiwanych akcesoriów do wirtualnej rzeczywistości. Po siedmiu miesiącach przerwy twórcy wielokierunkowej bieżni VR Virtuix Omni opublikowali film ujawniający postępy w pracach nad urządzeniem. Materiał przedstawia nowe możliwości kontrolera ruchowego, które powstały dzięki integracji z goglami HTC Vive i systemem trackingu SteamVR Lighthouse. Wszystko wskazuje również na to, że jeszcze w tym roku rozpocznie się wysyłka pierwszych egzemplarzy urządzenia.

Bieżnia Virtuix Omni zaprojektowana została tak, by można było używać jej razem z goglami wirtualnej rzeczywistości. Dotychczas wszelkie testy i prezentacje odbywały się na deweloperskich wersjach Oculus Rift, co było rozwiązaniem efektownym, jednak niepozbawionym wad. Jak dotąd gracz poruszając się po wirtualnym świecie mógł iść tylko w tym kierunku, w którym aktualnie patrzy. Oznacza to, że w momencie gdy porusza się do przodu, a jego głowa skierowana jest w inną stronę, postać pójdzie właśnie w tym kierunku.

Integracja urządzenia z tworzonymi przez HTC i Valve goglami SteamVR HTC Vive oraz systemem śledzenia ruchu Lighthouse zapewnia bieżni niezależną kontrolę nad chodzeniem/bieganiem, obserwowaniem i celowaniem. Jak pokazuje poniższy filmik, gracz może poruszać się w dowolnym kierunku i jednocześnie rozglądać się w obie strony. Kontrole nad celowaniem uzyskano dzięki należącym do Lighthouse bezprzewodowym kontrolerom zaprojektowanym od podstaw do pracy z grami i aplikacjami wirtualnej rzeczywistości. Nowe możliwości zaprezentowano przy użyciu stworzonej specjalnie dla Omni gry TRAVR Training Ops.

Dobre wieści nadchodzą także od deweloperów niezwiązanych z Virtuix. Niedawno na łamach portalu pisaliśmy o powstającej platformówce MushroomBallVR, której twórcy starają się od początku projektować rozgrywkę z myślą o bieżni. Jednakże, jak wielokrotnie udowodniono, urządzenie świetnie spisuje się również w starych tytułach takich jak Call of Duty, Grand Theft Auto V, Minecraft, Half-Life 2 czy Counter-Strike: Global Offensive.

Historia bieżni sięga 2013 roku, kiedy to firmie Virtuix udało się zebrać ponad milion dolarów na Kickstarterze. Darczyńcy początkowo mieli otrzymać swoje urządzenia na początku 2014 roku, jednak wszystko wskazuje na to, że wysyłka pierwszych egzemplarzy nastąpi w grudniu 2015. Na oficjalnej stronie virtuix.com znajduje się formularz pozwalający złożyć zamówienie przedpremierowe. Podstawowa wersja bieżni wyceniona jest obecnie na 699 dolarów.