Projekcje kinowe bez wychodzenia z domu już wkrótce w aplikacji Bigscreen.

Twórcy Bigscreen poinformowali o podpisaniu umowy z wytwórnią filmową Paramount Pictures. W ramach współpracy, w środowisku kinowym będącym częścią aplikacji ‚social VR’, wyświetlany będzie film „Top Gun” (1986) w wersji 3D.

Bigscreen to oprogramowanie zorientowane na doświadczenia wieloosobowe. Jego głównym zadaniem jest organizowanie spotkań graczy znanych jako „LAN party” popularnych w czasach, gdy powszechny obecnie internet był jeszcze w powijakach. Aplikacja pozwala wyświetlać i przesyłać obraz naszego pulpitu do środowiska wirtualnej rzeczywistości oraz dzielić się nim z naszymi znajomymi. W rezultacie jesteśmy w stanie zorganizować prywatną imprezę LAN lub umówić się z przyjaciółmi na wspólny wieczór filmowy na wielkim ekranie.

Obecnie BigScreen obsługuje do czterech użytkowników gogli jednocześnie. Wraz z rozpoczęciem symultanicznych projekcji kinowych aplikacja będzie w stanie obsłużyć w jednej sali „kilkadziesiąt” osób. Co prawda będzie to liczba, która nie zapełni wszystkich wirtualnych miejsc, jednak aby stworzyć wrażenie prawdziwego pokazu, na pozostałych fotelach usiądą awatary sterowane przez komputer.

Pokazy filmu „Top Gun” rozpoczną się już 29 grudnia. Usługa będzie dopiero testowana, stąd niestety VR-owe projekcje obejrzą wyłącznie osoby zamieszkujące USA, które dodatkowo posiadają system Windows 10. Twórcy aplikacji zamierzają rozszerzać repertuar filmowy wprowadzając co tydzień do oferty jedną nowość, jednocześnie eksperymentując z monetyzacją kina VR.

Darshan Shankar, Bigscreen CEO, jeszcze przed premierą nowej usługi przewiduje problemy z „trollami”, dlatego też deweloperzy przygotowali pewne rozwiązania skierowane przeciwko osobom przeszkadzającym pozostałym widzom. Jednym z nich jest tzw. tryb szeptu, w którym będziemy mogli słyszeć wyłącznie użytkowników siedzących wokół nas w okręgu o niewielkim promieru. Przygotowano także „klatkę dla trolli”, która spowoduje zniknięcie awatara, jeżeli ten za bardzo oddali się od swojego miejsca.

Dotychczas aplikacja posiadała wsparcie wyłącznie gogli HTC Vive i Oculus Rift. Teraz bezpłatna wersja Bigscreen dostępna jest już także w Microsoft Store, skąd mogą pobierać ją użytkownicy headsetów z serii Windows MR. W przyszłym roku opublikowana zostanie wersja mobilna przeznaczona na gogle Samsung Gear VR, Google Daydream oraz niewydany jeszcze Oculus Go. W dalszej kolejności dostęp do oprogramowania otrzymają właściciele konsolowych gogli PlayStation VR.