Björk – popularna islandzka wokalistka znana ostatnio także z eksperymentów muzycznych wykorzystujących nowe technologie – będzie prawdopodobnie pierwszym artystą, który wyda swój album muzyczny w wirtualnej rzeczywistości. Piosenkarka rozpoczęła współpracę z producentami gogli HTC Vive, w ramach której jej dziewiąty album studyjny zatytułowany Vulnicura będzie można „doświadczyć” w zupełnie nowy, innowacyjny sposób.

Vulnicura VR na początek pojawi się na specjalnych pokazach w ramach trasy koncertowej Björk Digital w największych miastach na świecie, m.in. w Sydney, Paryżu, Londynie, Tokio i Houston. Z czasem doświadczenie w pełnej wersji trafi na platformę HTC Vive. Zapowiedź albumu VR artystka opublikowała na swoim Instagramie.


To nie pierwszy związek Björk z technologiami wirtualnej rzeczywistości. W 2015 roku nagrała 360-stopniowy teledysk VR do jednego z utworów znajdujących się na albumie Vulnicura. Jednakże twierdzi ona, że stworzenie nowatorskiego wideoklipu 360º nie było związane z pogonią za nowinkami technicznymi. Chciała, by każdy widz mógł wraz z nią przenieść się na plażę i posłuchać jej utworu w otoczeniu muzyków. Wirtualne gogle są po prostu narzędziem, które to umożliwiło.

Poniższy 360-stopniowy wideoklip można obejrzeć m.in. przy pomocy smartfona, aplikacji YouTube i mobilnych gogli typu Cardboard.