Do ciekawego wydarzenia doszło w Brukseli podczas wystawy Gateway to Space: The Exhibition. Amerykański astronauta Charles Duke, który w 1972 roku spędził trzy dni na Księżycu, miał okazję po 43 latach powrócić na powierzchnię Srebrnego Globu, dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości i edukacyjnej aplikacji VR „The Apollo 11 Virtual Reality Experience”.

Apollo 11 VR Experience to doświadczenie przeznaczone na gogle Oculus Rift, które zabiera widza w słynną pierwszą podróż na Księżyc z 1969 roku. Aplikacja powstaje z myślą o zastosowaniach w edukacji i wykorzystuje archiwalne zdjęcia zarejestrowane przez NASA oraz oryginalne dźwięki z centrum kontroli lotu. Doświadczenie obejmuje lot na orbitę księżycową, lądowanie oraz drogę powrotną. Poniżej możecie obejrzeć reakcje astronauty oraz przebieg fabuły doświadczenia.

Twórcy aplikacji – irlandzka firma Immersive VR – fundusze na realizacje projektu pozyskali dzięki kickstarterowej kampanii. Zebrano wówczas ponad 30 tysięcy Euro. Zarobione środki autorzy planują przeznaczyć na odtworzenie pełnej misji Apollo 11 z bardziej szczegółowymi modelami, animowanymi awatarami oraz interaktywną rozgrywką.

Apollo 11 Virtual Reality Experience sprzedawane jest (wraz z dostępem do wersji beta) w cenie 15 Euro na stronie immersivevreducation.com/shop. Aplikacja dostosowana jest również do standardowych monitorów.