Do sprzedaży trafiły gogle wirtualnej rzeczywistości niemieckiej firmy Carl Zeiss, znanej głównie z tworzenia zaawansowanego sprzętu fotograficznego oraz z wysokiej jakości optyki stosowanej we własnych produktach.

VR ONE – bo tak nazywają się gogle Carl Zeiss – przeznaczony jest do pracy ze smartfonami o przekątnej wyświetlacza od 4.7 do 5.2 cali. Urządzenie będzie dostarczane wraz z tzw. szufladkami pasującymi do telefonów Samsung Galaxy S5 oraz iPhone 6. Szufladki pasujące do innych modeli zostaną udostępnione wkrótce jako pliki przeznaczone dla drukarek 3D. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest umożliwienie VR ONE korzystanie z wbudowanej w telefon kamery, która w zależności od modelu może znajdować się w innym miejscu. Pozwoli to na uruchamianie nie tylko aplikacji wirtualnej rzeczywistości, ale także rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality), tak jak w przypadku Google Glass.

Oprócz urządzenia Carl Zeiss wypuścił także własne aplikacje na systemy Android oraz iOS, które będzie można pobrać odpowiednio w sklepach Google Play oraz Apple iTunes. Główną aplikacją, która jednocześnie stanowi centralne miejsce umożliwiające uruchomienie pozostałych „doświadczeń” wirtualnej rzeczywistości jest ZEISS VR ONE Media Launcher. Dzięki niej możliwe stanie się przeglądanie zdjęć oraz oglądanie filmów, które znajdują się w pamięci smartfona. Nie zabrakło także możliwości oglądania materiałów z YouTube zarówno w 2D jak i 3D oraz usługi Google Street View.

Producenci udostępnili również darmowy zestaw narzędzi dla deweloperów (SDK), licząc na niezależnych twórców oprogramowania, którym ułatwi to tworzenie dedykowanych aplikacji. Gogle VR ONE można kupić na stronie vr-one.eu w cenie 99 (do wyboru szufladka dla Samsung Galaxy S5 lub iPhone 6).