Częściowo potwierdziły się niedawne przecieki dotyczące kontrolera ruchowego Oculus Touch. Podczas konferencji Oculus Connect 3 ujawniono oficjalną cenę oraz datę premiery niezmiernie wyczekiwanego przez użytkowników gogli Oculus Rift urządzenia.

Brendan Iribe (Oculus CEO) poinformował podczas keynote otwierającego konferencję OC3 w San Jose, że cena Oculus Touch, ustalona została na poziomie 199 dolarów. To mniej więcej podobna kwota do tej, którą jakiś czas temu przez przypadek ujawniły niemieckie i brytyjskie sklepy zaangażowane w dystrybucję kontrolera.

Data premiery Oculus Touch przewidziana została na 6 grudnia, ale już w najbliższy poniedziałek (10 października) ruszą preordery. Oculus VR jeszcze przed kwietniową premierą Oculus Rift CV1 obiecał, że w pierwszej kolejności kontrolery ruchowe zostaną wysłane do osób, które przedpremierowo zakupiły gogle VR.

Oculus Touch

Brak kontrolera ruchowego okazał się jak na razie największą bolączką pierwszej konsumenckiej wersji Oculusa (CV1), na której kapitał zbił najgroźniejszy konkurent Rifta – gogle HTC Vive. Producenci tego headsetu udowodnili jak wielki potencjał kryje się w możliwości symulacji dłoni użytkownika gogli w wirtualnej rzeczywistości, a także, że VR sprawdza się równie dobrze nie tylko w pozycji siedzącej czy stojącej.

Istota działania SteamVR Lighthouse opiera się na tzw. „stacjach bazowych”, wyglądem przypominającymi niewielkie głośniki. Umieszczone w rogach pokoju tworzą obszar o powierzchni do 4,5 x 4,5 metrów, po którym można się bezpiecznie. Gogle VR i bezprzewodowe kontrolery, które również należą do projektu, szukają długości fal światła, by określić gdzie się znajdują w trójwymiarowej przestrzeni oraz względem siebie.

SteamVR Lighthouse

Kupując Oculus Touch wraz z dwoma kontrolerami otrzymamy także dodatkowy czujnik systemu śledzenia pozycyjnego, co w sumie z tym dołączonym do gogli daje nam dwa. Dokupując trzecie w cenie 79 dolarów i rozstawiając je w różnych częściach pomieszczenia otrzymamy doświadczenie porównywalne właśnie z tym co możemy obecnie uzyskać korzystając z zestawu SteamVR. System Oculusa prawdopodobnie posiadać będzie nieco mniejszy zasięg śledzenia użytkownika, niż konkurencja, jednakże jego twórcy zapewniają, że będzie można dzięki niemu uzyskać pełnoprawne doświadczenie typu „Room-scale”.

Dla tych, którzy jeszcze nie posiadają gogli przygotowano możliwość zakupu ich w zestawie z Touch’em. Za taką przyjemność zapłacimy 798 dolarów, a dystrybucja ruszy podobnie jak w przypadku samych kontrolerów 6 grudnia.

Oculus Touch Oculus Rift

Ponadto podczas konferencji dowiedzieliśmy się, że wraz z premierą kontrolerów pojawi się ponad 35 gier i aplikacji wspierających urządzenie.

Jakiś czas temu mieliśmy okazję przetestować możliwości Oculus Touch w wersji deweloperskiej. Nasze pierwsze wrażenia z testów opublikowaliśmy w tym miejscu.

Zobacz także: Oculus Touch – pierwsze wrażenia

Oculus Touch