Audi prawdopodobnie zostanie pierwszym producentem samochodów, który wdroży technologię Virtual Reality w swoich salonach sprzedaży. Firma zaprezentowała na CES 2016 doświadczenie VR będące wirtualnym salonem samochodowym.

Salon VR zaprojektowany został w celu ułatwienia potencjalnym klientom wyboru modelu samochodu i ewentualnego dostosowania go do swoich potrzeb. Aplikacja pozwala na wybranie koloru lakieru i elementów wnętrza oraz konfigurację wyposażenia auta.

Doświadczenie zostało zaprezentowane za pomocą gogli HTC Vive Pre – drugiej deweloperskiej wersji headsetu VR należącego do ekosystemu Valve (Steam VR). Aplikację zaprojektowano również pod system śledzenia ruchów użytkownika Lighthouse, w związku z czym odwiedzający targi mieli okazję przyjrzeć się sprzedawanym modelom Audi z każdej strony i z bardzo bliska.

Audi VR Showroom posiada dwa tryby: siedzący, który pozwala usiąść za kierownicą i sprawdzić w jaki sposób zostało wykonane wnętrze oraz stojący, umożliwiający swobodne poruszanie się wokół wybranego modelu, a nawet spojrzenie pod maskę, bowiem autorzy aplikacji odwzorowali również większość elementów znajdujących się pod blachami. Program umożliwia także wybranie scenerii, w której obserwujemy auto. Może to być zwykły parking, ale równie dobrze powierzchnia Księżyca lub cokolwiek innego co mogłoby przekonać klienta do zakupu samochodu.

„Zawsze interesowały nas nowe technologie. Jako pierwsi dostrzegliśmy wirtualną rzeczywistość i rozpoczęliśmy pracę nad systemem na długo przed konkurencją” – powiedział Thomas Zuchtriegel, Project manager w Audi Digital Retail Solutions.

Firma planuje prezentować doświadczenie w dwojaki sposób. Jednym z nich będzie wersja siedząca, która wykorzysta konsumencką wersję gogli Oculus Rift i zostanie udostępniona w wybranych salonach sprzedaży. Wersja rozszerzona o doświadczenie stojące wraz z goglami HTC Vive trafi do flagowych sklepów Audi w stolicach na całym świecie.