Chernobyl VR Project dostępny na platformie Steam. Polska produkcja otrzymała wsparcie gogli HTC Vive oraz uaktualnienie dla wersji na Oculus Rift.

Premierowa wersja na platformę Steam oraz urządzenia HTC Vive oferuje szereg usprawnień względem wydanej niedawno wersji early access na urządzenia Oculus, m.in.:

  • Od nowa nagrane filmy 360 w lepszej jakości
  • Nowe wywiady i elementy narracji
  • Bardziej realistyczne odwzorowania budynków i lokacji w Zakazanej Strefie
  • Poprawione dźwięki

Autorzy VR-owego doświadczenia wraz z premierą wersji Steam opublikowali nowy materiał filmowy z cyklu „Making of” nakręcony w technologii 360º, który można obejrzeć m.in. bezpośrednio w goglach wirtualnej rzeczywistości.

Chernobyl VR Project to aplikacja, którą trudno zakwalifikować do konkretnego gatunku. Najłatwiej można scharakteryzować ją jako wirtualną wycieczkę po Czarnobylu i Prypeci łączącą elementy gier komputerowych z filmową narracją i aspektem edukacyjnym.

Doświadczenie różni się od tego do czego przyzwyczailiśmy się podczas oglądania różnego rodzaju doświadczeń wirtualnej rzeczywistości. Przede wszystkim do niezbędnego minimum ograniczono tradycyjne modele 3D zastępując je fotogrametrią. Technikę tę wykorzystano w celu szczegółowego odwzorowania niszczejących z dnia na dzień coraz bardziej wnętrz budynków porzuconych przez mieszkańców Prypeci, w dużej części pracowników pobliskiej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W rezultacie otrzymano jakość wręcz fotorealistyczną, którą w tym momencie ogranicza jedynie rozdzielczość ekranów gogli VR.

Spacer po obiektach uzupełniono wysokiej jakości filmami 360-stopni przedstawiającymi okolice z lotu ptaka oraz w wersji z przewodnikiem opowiadającym historie odwiedzanych miejsc.

Chernobyl VR Project dostępny jest w wersji ‘early access’ na platformie Steam dla użytkowników gogli HTC Vive. Wersja dla Oculus Rift w tym momencie znajduje się wyłącznie w Oculus Store. Aplikacja została wyceniona na 14,99€ i 14,99$. Studio The Farm 51 wciąż zbiera materiały w Zakazanej Strefie i planuje kolejne aktualizacje zawartości w najbliższych miesiącach.