Już wkrótce w goglach PlayStation VR zwiedzimy Czarnobyl.

Na blogu PlayStation pojawiła zapowiedź doświadczenia Chernobyl VR Project, za produkcję którego odpowiada polskie studio The Farm 51. Aplikacja wkrótce zostanie wydana w wersji dla konsolowych gogli PlayStation VR.

Doświadczenie trudno zakwalifikować do konkretnego gatunku. Najłatwiej można scharakteryzować je jako wirtualną wycieczkę po Czarnobylu i Prypeci łączącą elementy gier komputerowych z filmową narracją i aspektem edukacyjnym.

Doświadczenie różni się od tego do czego przyzwyczailiśmy się podczas oglądania różnego rodzaju doświadczeń wirtualnej rzeczywistości. Przede wszystkim do niezbędnego minimum ograniczono tradycyjne modele 3D zastępując je fotogrametrią. Technikę tę wykorzystano w celu szczegółowego odwzorowania niszczejących z dnia na dzień coraz bardziej wnętrz budynków porzuconych przez mieszkańców Prypeci, w dużej części pracowników pobliskiej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W rezultacie otrzymano jakość wręcz fotorealistyczną, którą w tym momencie ogranicza jedynie rozdzielczość ekranów gogli VR.

Spacer po obiektach uzupełniono wysokiej jakości filmami 360-stopni przedstawiającymi okolice z lotu ptaka oraz w wersji z przewodnikiem opowiadającym historie odwiedzanych miejsc.

Chernobyl VR Project zadebiutował w lipcu ubiegłego roku ze wsparciem dla gogli Oculus Rift, a w późniejszym czasie otrzymał wersję dedykowaną HTC Vive oraz mobilnym goglom Samsung Gear VR.