Cmoar – Virtual Reality Headset polskiej firmy Cmoar LTD z siedzibą w Mikołowie w woj. śląskim – ponownie zagościł na Kickstarterze. Projekt modułowych mobilnych gogli wirtualnej rzeczywistości zebrał już 85% z docelowej kwoty wymaganej do sfinalizowania, czyli w tym przypadku 100.000$. Zasada działania gogli Cmoar opiera się podobnej zasadzie jak Samsung Gear VR, czyli na wykorzystaniu własnego telefonu komórkowego. Jednak urządzenie Polaków odróżnia się od konkurencji budową, kompatybilnością z wieloma rodzajami smartfonów oraz ceną.

Cmoar posiada modułową budowę, i składa się aż z trzech headsetów: wirtualnej rzeczywistości (VR), rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz dodatkowych modułów 2D i 3D (2D and 3D high-quality modules) dedykowanych miłośnikom gier i filmów ceniącym obraz o wysokiej jakości. Urządzenie wyposażono w aż 48 milimetrowe soczewki (przykładowo soczewki w Google Cardboard mają 25 milimetrów) oraz zintegrowaną elektronikę umożliwiającą sterowanie smartfonem z zewnątrz. Mamy tu m.in. wejścia USB, analog służący do nawigacji, kontroler głośności oraz przełącznik dla kamery uruchamiający rzeczywistość rozszerzoną. Cmoar wyposażono także w zewnętrzne sensory, które, jak podkreśla twórca gogli Damian Boczek, „zapewniają niezrównaną immersję, dodatkowo eliminując problemy takie jak drift, czy wysoka latencja”.

Strona projektu Cmoar Virtual Reality Headset na Kickstarterze

Polski headset wspiera ponad 150 modeli smartfonów o przekątnej ekranu od 4″ do 5.7″. Aby otrzymać urządzenie z jednym z trzech zestawów soczewek należy wesprzeć projekt kwotą 99$. Zestaw z pełnym kompletem soczewek to koszt wynoszący 149$. Istnieje również możliwość zakupu dedykowanego gamepada. Wysyłka urządzeń powinna rozpocząć się w czerwcu bieżącego roku.