Polska firma Cmoar LTD, która dwa tygodnie temu świętowała Kickstarterowy sukces swojego projektu modułowych gogli VR Cmoar, ujawniła kolejne szczegóły dotyczące tego ciekawie zapowiadającego się headsetu. Na stronie zbiórki opublikowano trzy filmy wyjaśniające (na podstawie gier Chivalry:Medieval Warfare, DOTA 2 oraz Dragonball Xenoverse) w jaki sposób urządzenie obsługiwać będzie typowe gry PC.

Cmoar to urządzenie składające się z trzech modułów, wykorzystywanych w zależności od tego jakie efekty chcemy osiągnąć. Moduł VR zamienia headset w tradycyjne mobilne gogle wirtualnej rzeczywistości z możliwością rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality). Z kolei moduły 2D i 3D stworzone zostały dla miłośników gier i filmów, którzy cenią sobie wysokiej jakości doznania wizualne. Pozwalają one na streamowanie obrazu z PC na dodatkowy wyświetlacz, który można opcjonalnie zakupić w dwóch wariantach. Wersja Full HD (1920×1080) dostępna jest w cenie 99$, natomiast ekran 2K (2560×1440) to wydatek rzędu 149$.

Cmoar polskie gogle VR

Dzięki połączeniu modułów 2D/3D z dodatkowym ekranem możliwe jest uzyskanie efektu wielkiego telewizora (80 cali dla trybu 3D i 125 cali dla 2D), na którym wyświetlany jest obraz z PC. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem podobnej funkcjonalności w połączeniu z popularnymi konsolami do gier.

Opcja streamingu dostępna jest także dla modułu VR. Zamieniając smartfona na opcjonalny wyświetlacz Full HD lub 2K, otrzymamy headset zbliżony możliwościami do gogli Oculus Rift. Cmoar jest bowiem wyposażony w opcję śledzenia pozycji głowy. W tym przypadku komputer, poprzez kabel USB, przejmuje również zasilanie wbudowanych w urządzenie czujników. Osobom, które nie zdecydują się na zakup dodatkowego ekranu, zawsze pozostaje opcja wykorzystania jednego z ponad 150 modeli smartfonów obsługiwanych przez Cmoar, również najnowszego iPhone 6 Plus.

Cmoar VR Cinema
Cmoar VR Cinema

Firma nie poprzestaje na tworzeniu samego sprzętu. W sklepie z aplikacjami dla Androida znajdziemy dedykowane oprogramowanie takie jak Cmoar Roller Coaster, AR RPG, VR 360°, Cmoar TV Player czy VR Cinema. Ta ostatnia aplikacja, wkrótce powinna otrzymać aktualizację, poprawiającą grafikę i wprowadzającą wiele nowych możliwości. VR Cinema po zaktualizowaniu dostępna będzie za darmo dla obecnych użytkowników aplikacji.

Nadal istnieje możliwość wsparcia polskich gogli na Kickstarterze. Zbiórka Cmoar zakończy się za 8 dni i aby otrzymać urządzenie z jednym z trzech zestawów soczewek należy wesprzeć projekt kwotą 99$. Zestaw z pełnym kompletem soczewek to koszt wynoszący 149$. Oprócz wspomnianych wcześniej opcjonalnych ekranów Full HD/2K istnieje również możliwość zakupu dedykowanego gamepada. Premiera urządzenia przewidywana jest na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku.