Cmoar jest już bardzo blisko wypuszczenia pierwszej konsumenckiej generacji urządzeń wirtualnej rzeczywistości. W ofercie polskiej firmy znajdziemy m.in. mobilne gogle VR w wersji dla większości współczesnych smartfonów oraz edycję kompatybilną z mobilną platformą Daydream, bezprzewodową kamizelkę Cmoar Suit przenoszącą ruchy gracza do wirtualnej rzeczywistości, a także kontrolery ruchowe.

W marcu ubiegłego roku polska firma Cmoar z sukcesem zakończyła kampanię na Kickstarterze, której celem była zbiórka na modułowe gogle wirtualnej rzeczywistości. Udało się wówczas uzyskać kwotę 100.000 dolarów. Od tego czasu projekt nie tylko mocno ewoluował, lecz także wzbogacił się o nowe akcesoria i możliwości.

Kilka dni temu Cmoar zaktualizował oficjalną stronę, na której od teraz można składać zamówienia przedpremierowe, a także opublikował oficjalną prezentację wszystkich produktów, którą możecie obejrzeć poniżej.

Cmoar VR

Cmoar VR to projekt gogli wirtualnej rzeczywistości konkurujący z najpopularniejszym i najbardziej zaawansowanym obecnie rozwiązaniem na rynku mobilnych headsetów – Samsung Gear VR. W ostatnim czasie projekt urządzenia uległ znacznej przebudowie. Nowy Cmoar otrzymał bardziej solidną i ergonomiczną konstrukcję pozwalającą na użytkowanie headsetu w typowych okularach korekcyjnych.

Udoskonalono także systemy mechaniczne oraz optykę poprzez wyposażenie gogli w soczewki 48 mm zwiększające pole widzenia do 105 stopni. Poprawie uległ również system regulacji gogli, dzięki czemu z urządzenia skorzystają także osoby posiadające wadę wzroku.

Cmoar final 2

Gogle Cmoar VR posiadają zintegrowaną elektronikę, dlatego też nie można ich porównywać z kartonowymi headsetami typu Google Cardboard. Urządzenie potrafi m.in. połączyć bezprzewodowo smartfon z wewnętrznymi czujnikami gogli, wznosząc mobilną technologię śledzenia ruchów gracza na wyższy poziom. Dodatkowo na obudowie znajdziemy przyciski funkcyjne, które ułatwią poruszanie się po menu oraz błyskawicznie przełączną na widok z kamery smartfona, dzięki czemu nie utracimy kontaktu z rzeczywistością. Urządzenie wyceniono na 199$.

Cmoar Daydream Edition

Kolejnym produktem są mobilne gogle spełniające standardy platformy Daydream, będącej zaawansowanym następcą Google Cardboard. Choć telefony, które sprostają wymaganiom Daydream jeszcze oficjalnie nie zadebiutowały na rynku konsumenckim, polska firma posiada już kompatybilny headset.

Cmoar Daydream Edition

Urządzenie zgodnie z założeniami posiada wysokiej jakości optykę, ale nie zawiera zintegrowanej elektroniki. Nie martwcie się jednak tym faktem, ponieważ wszelkie niezbędne czujniki będą posiadać smartfony „Daydream Ready”. W związku z brakiem czujników, urządzenie jest tańsze od podstawowej wersji. Cmoar Daydream wyceniono na 99$.

Dodatkowy ekran (Cmoar add-on screen)

Dla osób, które nie chcą rozstawać się ze smartfonem przygotowano opcjonalny wyświetlacz, który włożymy w miejsce przeznaczone dla telefonu. Co więcej, pozwala on na streamowanie obrazu z PC na dodatkowy wyświetlacz, dlatego też jesteśmy w stanie uruchomić gry VR tworzone dla stacjonarnych headsetów. Dzięki takiemu zabiegowi zagramy w zasadzie we wszystkie tytuły dostępne dla SteamVR.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że już za dodatkowe 199$ jesteśmy w stanie przebudować gogle Cmoar w urządzenie zbliżone parametrami do gogli Oculus Rift czy HTC Vive. Dodatkowy ekran wykonany w technologii AMOLED charakteryzuje się rozdzielczością na poziomie 2160 x 1200 (1080 x 1200 dla każdego oka), czyli dokładnie taką jaką znajdziemy w headsetach czołowych producentów.

Cmoar Motion Controller

Jednym z warunków stawianych przez wspomnianą wcześniej platformę Daydream jest kontroler ruchowy przypominający w działaniu „Wiimote”. Zadbano także i o to. Urządzenie posiada zintegrowane czujniki oraz wykorzystuje technologię Bluetooth. Kontroler wyceniono na 49$.

Kamizelka Cmoar Suit

To jeszcze nie wszystko, ponieważ firma postanowiła rozszerzyć możliwości śledzenia ruchu gracza. Podczas gdy kontrolery ruchowe Cmoar odpowiadają za śledzenie położenia dłoni w przestrzeni, kamizelka Cmoar Suit jest w stanie określić jak blisko siebie je trzymamy oraz na jakiej wysokości.

Kamizelka VR jest także w stanie śledzić położenie górnej części ciała. Dzięki urządzeniu możemy nie tylko rozglądać się po wirtualnym świecie, lecz także przechylać się na boki, do przodu, bądź do tyłu. Jak to wygląda w praktyce możecie zobaczyć poniżej.

Kostium jest całkowicie bezprzewodowy, a opóźnienia nie powinny przekroczyć 1ms. Cmoar Suit wyceniono na 249$.

Cmoar Studio

Warto również wspomnieć o grach i aplikacjach przygotowywanych przez zespół deweloperski Cmoar. Wszyscy użytkownicy gogli otrzymają dostęp do aplikacji Cmoar Home, będącej swego rodzaju centrum dowodzenia. Z poziomu Home stworzymy własnego awatara, uruchomimy różne darmowe mini-gry przygotowane przez Cmoar Studio, także m.in. aplikację kinową Cmoar Cinema.

Tak jak wcześniej zapowiadano realizacja zamówień przedpremierowych rozpocznie się na przełomie września i października.

 • Danax

  No nieźle. Wydawało mi się, że może być ciężko z tym projektem bo tylko duzi gracze na dłuższą metę wygrywają a tu miła niespodzianka. Cmoar robi okulary zgodne z Daydream do tego nieźle rozwinęli dodatkowe elementy. Fajny filmik i prowadząca 😉

  Mam kupioną na Androida ich kinową aplikację mobilną. Jest fajna. Powodzenia z projektami!

 • ech…

  BRAWO redakcjo VRHunters!!! Trąbię na lewo i prawo o tej nowej prezentacji od CMOAR i jak na razie tylko Wy napisaliście coś o tym produkcie!! Polskie, dobre produkty trzeba promować! Są jakieś szanse abyście zrobili jakieś testy tych gogli/hełmu? Szczególnie interesujący wydaje się ten dodatkowy wyświetlacz który można podpiąć do PC – wygląda na to że może to być niezła konkurencja dla innych hełmów VR już dostępnych na rynku. I cena naprawdę atrakcyjna 😉

  • Gdy tylko będzie to możliwe postaramy się zrobić jakieś testy. Cmoar na pewno warto obserwować bo chłopaki i dziewczyna 🙂 robią co mogą żeby wypuścić solidny headset i o ile się nie mylę jako pierwsi pokazali gogle „Daydream Ready”.

   • ech…

    Akurat jeśli chodzi o gogle zgodne z DayDream to tam jakichś niesamowitych wymagań nie ma – bardziej tutaj kwestia samego telefonu (więc ja bym raczej założył że ten slogan „DayDream Ready” to raczej chwyt reklamowy…)
    Nie mniej – tak jak już pisałem – niesamowicie interesujący wydaje się ten dodatkowy ekran który można będzie spiąć z PC. Jeśli potwierdzi się zgodność z HTC Vive – to ten hełm od CMOAR może narobić zamieszania na rynku (oczywiście przy dobrej reklamie – a niestety tej brakuje firmie CMOAR nad czym niezmiernie ubolewam).

 • ech…

  „Urządzenie zgodnie z założeniami posiada wysokiej jakości optykę, ale nie zawiera zintegrowanej elektroniki.”

  Mały błąd się wkradł. Urządzenie posiada wbudowaną elektronikę 😉

 • Vein

  Jeżeli uda się im odtworzyć technologię z SAO to moje marzenie się spełni <3

  • Byubun

   Moje tak samo <3

 • ech…

  „Który to już raz ta premiera? 🙂 ”

  Według moich informacji to zdecydowanie pierwsza premiera CMOAR. Masz jakieś inne informacje o premierze tych gogli? Obserwuję projekt od dawna i nie przypominam sobie czegoś takiego (z tego co wiem były jedynie pokazywane wersje rozwojowe wraz z informacjami w jakim kierunku zmierza firma).

  „Specyfikacji gogli Daydream jeszcze nie ma, ale są już „ready”. Już Zeiss zrobił podobnie niedawno i został wyśmiany.”

  Gogle tak naprawdę nie mają jakichś specjalnych wymagań jeśli chodzi o DayDream. Co sobie Google wymarzyło to inna kwestia.

  „Cmoar niestety nie spełnia podstawowych założeń podanych dla Daydream do tej pory – niska waga (ile waży Cmoar?) …”

  Serio? :))) Uważasz że 50 gramów różnicy w wadze uniemożliwi działanie tym goglom z telefonami zgodnymi z DayDream? :))))

  „…przystępna cena ($99 to jednak drogo)…”

  Ja bym rzekł – 99$ to super niska cena (na szybko poskładanego „chińczyka” do aplikacji typu „cardboard” – bez przetestowanej optyki i z ograniczoną ergonomią – kupisz za większe pieniądze). Dodatkowo Samsung Gear VR z wbudowaną elektroniką (tak samo jak gogle CMOAR) kosztuje identyczne pieniądze – a wydaje się że ma nawet gorsze soczewki.

  „….optyka zapewniająca immersję (soczewki jak w większości chińskich gogli tego nie zapewnią).”

  Soczewki są większe i mają zapewniać szersze katy widzenia. Przed pisaniem bzdur warto posłuchać co mówią o tym twórcy CMOAR 😉

  „Kolejna sprawa – ile jest / będzie softu obsługującego tą kamizelkę i wbudowane sensory?”

  Na razie pewnie niewiele. Zobaczymy jak uda się autorom rozwiązać kompatybilność z HTC/Vive – może tam już kamizelka/kontrolery będą działały 😉 Poczekamy, zobaczymy.

 • Mate

  Zestaw z ekranem jest zachęcający, wciąż sporo tańszy niż OSVR. Ale dla mnie największą rewelacją jest kamizelka. Wygląda na alternatywę dla Perception Neuron, które już jest intensywnie testowany w VR. Z czasem dojdą też rękawice i za parę lat, lub może kilkanaście miesięcy, będziemy w grach wchodzić w interakcje z innymi użytkownikami wykorzystując nie tylko głos, ale i mowę ciała 🙂 Technologia już jest, np: https://www.youtube.com/watch?v=NI4zQ2COdQQ tylko wciąż zbyt droga, zestaw perception neuron to około 1500 dolarów. Jeśli ta kamizelka faktycznie będzie kosztować około 250 dolarów i przyjmie się, to będzie rewelacja, a kolejnym krokiem powinno być dodanie rękawiczek i tracking palców. Reszta to już oprogramowanie, dobra grafika i bardzo szybki internet. Ekscytujące czasy, toż to praktycznie nowy gatunek elektronicznej rozrywki się rodzi na naszych oczach – VRMMO i VRFacebook 🙂