Cmoar jest już bardzo blisko wypuszczenia pierwszej konsumenckiej generacji urządzeń wirtualnej rzeczywistości. W ofercie polskiej firmy znajdziemy m.in. mobilne gogle VR w wersji dla większości współczesnych smartfonów oraz edycję kompatybilną z mobilną platformą Daydream, bezprzewodową kamizelkę Cmoar Suit przenoszącą ruchy gracza do wirtualnej rzeczywistości, a także kontrolery ruchowe.

W marcu ubiegłego roku polska firma Cmoar z sukcesem zakończyła kampanię na Kickstarterze, której celem była zbiórka na modułowe gogle wirtualnej rzeczywistości. Udało się wówczas uzyskać kwotę 100.000 dolarów. Od tego czasu projekt nie tylko mocno ewoluował, lecz także wzbogacił się o nowe akcesoria i możliwości.

Kilka dni temu Cmoar zaktualizował oficjalną stronę, na której od teraz można składać zamówienia przedpremierowe, a także opublikował oficjalną prezentację wszystkich produktów, którą możecie obejrzeć poniżej.

Cmoar VR

Cmoar VR to projekt gogli wirtualnej rzeczywistości konkurujący z najpopularniejszym i najbardziej zaawansowanym obecnie rozwiązaniem na rynku mobilnych headsetów – Samsung Gear VR. W ostatnim czasie projekt urządzenia uległ znacznej przebudowie. Nowy Cmoar otrzymał bardziej solidną i ergonomiczną konstrukcję pozwalającą na użytkowanie headsetu w typowych okularach korekcyjnych.

Udoskonalono także systemy mechaniczne oraz optykę poprzez wyposażenie gogli w soczewki 48 mm zwiększające pole widzenia do 105 stopni. Poprawie uległ również system regulacji gogli, dzięki czemu z urządzenia skorzystają także osoby posiadające wadę wzroku.

Cmoar final 2

Gogle Cmoar VR posiadają zintegrowaną elektronikę, dlatego też nie można ich porównywać z kartonowymi headsetami typu Google Cardboard. Urządzenie potrafi m.in. połączyć bezprzewodowo smartfon z wewnętrznymi czujnikami gogli, wznosząc mobilną technologię śledzenia ruchów gracza na wyższy poziom. Dodatkowo na obudowie znajdziemy przyciski funkcyjne, które ułatwią poruszanie się po menu oraz błyskawicznie przełączną na widok z kamery smartfona, dzięki czemu nie utracimy kontaktu z rzeczywistością. Urządzenie wyceniono na 199$.

Cmoar Daydream Edition

Kolejnym produktem są mobilne gogle spełniające standardy platformy Daydream, będącej zaawansowanym następcą Google Cardboard. Choć telefony, które sprostają wymaganiom Daydream jeszcze oficjalnie nie zadebiutowały na rynku konsumenckim, polska firma posiada już kompatybilny headset.

Cmoar Daydream Edition

Urządzenie zgodnie z założeniami posiada wysokiej jakości optykę, ale nie zawiera zintegrowanej elektroniki. Nie martwcie się jednak tym faktem, ponieważ wszelkie niezbędne czujniki będą posiadać smartfony „Daydream Ready”. W związku z brakiem czujników, urządzenie jest tańsze od podstawowej wersji. Cmoar Daydream wyceniono na 99$.

Dodatkowy ekran (Cmoar add-on screen)

Dla osób, które nie chcą rozstawać się ze smartfonem przygotowano opcjonalny wyświetlacz, który włożymy w miejsce przeznaczone dla telefonu. Co więcej, pozwala on na streamowanie obrazu z PC na dodatkowy wyświetlacz, dlatego też jesteśmy w stanie uruchomić gry VR tworzone dla stacjonarnych headsetów. Dzięki takiemu zabiegowi zagramy w zasadzie we wszystkie tytuły dostępne dla SteamVR.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że już za dodatkowe 199$ jesteśmy w stanie przebudować gogle Cmoar w urządzenie zbliżone parametrami do gogli Oculus Rift czy HTC Vive. Dodatkowy ekran wykonany w technologii AMOLED charakteryzuje się rozdzielczością na poziomie 2160 x 1200 (1080 x 1200 dla każdego oka), czyli dokładnie taką jaką znajdziemy w headsetach czołowych producentów.

Cmoar Motion Controller

Jednym z warunków stawianych przez wspomnianą wcześniej platformę Daydream jest kontroler ruchowy przypominający w działaniu „Wiimote”. Zadbano także i o to. Urządzenie posiada zintegrowane czujniki oraz wykorzystuje technologię Bluetooth. Kontroler wyceniono na 49$.

Kamizelka Cmoar Suit

To jeszcze nie wszystko, ponieważ firma postanowiła rozszerzyć możliwości śledzenia ruchu gracza. Podczas gdy kontrolery ruchowe Cmoar odpowiadają za śledzenie położenia dłoni w przestrzeni, kamizelka Cmoar Suit jest w stanie określić jak blisko siebie je trzymamy oraz na jakiej wysokości.

Kamizelka VR jest także w stanie śledzić położenie górnej części ciała. Dzięki urządzeniu możemy nie tylko rozglądać się po wirtualnym świecie, lecz także przechylać się na boki, do przodu, bądź do tyłu. Jak to wygląda w praktyce możecie zobaczyć poniżej.

Kostium jest całkowicie bezprzewodowy, a opóźnienia nie powinny przekroczyć 1ms. Cmoar Suit wyceniono na 249$.

Cmoar Studio

Warto również wspomnieć o grach i aplikacjach przygotowywanych przez zespół deweloperski Cmoar. Wszyscy użytkownicy gogli otrzymają dostęp do aplikacji Cmoar Home, będącej swego rodzaju centrum dowodzenia. Z poziomu Home stworzymy własnego awatara, uruchomimy różne darmowe mini-gry przygotowane przez Cmoar Studio, także m.in. aplikację kinową Cmoar Cinema.

Tak jak wcześniej zapowiadano realizacja zamówień przedpremierowych rozpocznie się na przełomie września i października.