Według raportu firmy Newzoo obecnie 11% Polaków ma w planach zakup gogli wirtualnej rzeczywistości. Badanie przeprowadzone w USA, Kanadzie i dziesięciu europejskich państwach plasuje nasz kraj w czołówce także pod względem świadomości istnienia technologii Virtual Reality.

Holenderska firma badawcza Newzoo przeprowadziła ankietę na 2 tysiącach respondentów w każdym z 12 krajów. Wyniki badania wskazują, że aż 11% Polaków planuje w ciągu najbliższych 6 miesięcy zakupić sprzęt wirtualnej rzeczywistości. Jest to jeden z najwyższych wyników. Pod tym względem ustępujemy jedynie Hiszpanii (16%), Włochom (13%) i USA (12%), równamy się z Rosją (11%) i pozostawiamy w tyle Wielką Brytanię (10%), Francję (10%), Niemcy (7%) czy Kanadę (7%). Z kolei najmniejsze zainteresowanie kupnem gogli VR odnotowano w Holandii (4%) i Belgii (5%).

W Polsce oraz w Rosji zanotowano najwyższy odsetek osób, które nie podjęły jeszcze decyzji na ten temat – odpowiednio 42% i 47%. Na przeciwległym biegunie znalazły się Holandia i Szwecja (21%) oraz Belgia (22%). Mieszkańcy tych państwa są także najmniej przekonani do nabycia gogli VR. Odpowiedź „Nie” udzieliło około 60% z nich przy czym w Polsce wynik ten wyniósł jedynie 40%. Najniższy wskaźnik odpowiedzi przeczących uzyskano w Rosji (37%).

Nasz kraj zajął także całkiem wysokie 5 miejsce w zestawieniu świadomości technologii VR. Według raportu Newzoo jedynie 7% Polaków nie słyszało, bądź nie wie czym jest wirtualna rzeczywistość. W tym rankingu ustępujemy jedynie Hiszpanii (3%), Włochom (5%), USA i Rosji (6%). Tymczasem najsłabszą wiedzę na temat Virtual Reality wśród przebadanych państw posiadają mieszkańcy Belgii (15%), Szwecji (14%) oraz Holandii (12%).

Jeżeli chodzi o budżet przeznaczony na gogle VR wśród osób deklarujących ich zakup, największe wydatki planują Kanadyjczycy. Aż 28% z nich zamierza wydać na wirtualną rzeczywistość ponad 600 dolarów, czyli w głównej mierze mowa o konsumenckich wersjach HTC Vive i Oculus Rift. Kolejne miejsca zajęły Szwecja (24%), USA (21%) oraz Polska i Wielka Brytania (18%). Najmniejszy odsetek osób zamierzających wydać taką kwotę odnotowano w Rosji (7%) i we Włoszech. (8%)

Esport VR

Ciekawie wygląda zestawienie jeżeli uwzględnimy miłośników sportów elektronicznych. Wśród amerykańskich pasjonatów Esportu aż 52% graczy deklaruje zakup gogli w ciągu najbliższego półrocza, a 24% wciąż się zastanawia. Z kolei wśród okazjonalnych graczy esportowych ten współczynnik spada o połowę i wynosi 24% na „Tak” oraz 45% na „Nie wiem”.