Pimax wysyła beta testerom nowy przedprodukcyjny model gogli „8K”. Wyciekły prywatne rozmowy.

Choć pod koniec czerwca chińska firma Pimax poinformowała o „usunięciu problemów, które uniemożliwiały rozpoczęcie masowej produkcji” długo wyczekiwanych gogli wirtualnej rzeczywistości Pimax 8K, wciąż nie wiadomo kiedy ruszy wysyłka egzemplarzy zamówionych na Kickstarterze. Producent urządzenia ujawnił kilka dni temu, iż roześle do wyselekcjonowanej grupy niezależnych beta-testerów drugi przedprodukcyjny model headsetu.

Firma ujawniła również zaufane osoby wchodzące w skład wspomnianej grupy, od których w dużym stopniu zależy to kiedy konsumencki Pimax 8K ostatecznie ujrzy światło dzienne. Należą do niej: Sebastian Ang z MixedRealityTV, Martin „SweViver” Lammi, Thomas Poersch z VooDooDE, Yan Feng – profesor uniwersytetu Fudan w Szanghaju, Stephane Debus z ETR.fr, niezależny dziennikarz Kevin Carbotte, Oscar González z Real o Virtual oraz YouTuber „Pactaco”.

Tuż po oblikowaniu tych informacji jeden z użytkowników Reddita wrzucił do sieci prywatną korespondencję beta testerów (link), którzy często w ostrych słowach krytykowali jakość dostarczonych im egzemplarzy, głównie związaną z ogólną wydajnością headsetu, zniekształceniami optycznymi, obrazem oraz dedykowanym oprogramowaniem.

Dwóch testerów włączyło się do dyskusji w wątku z wyciekiem zapewniając, że duża część problemów, o których była w nim mowa zostało usuniętych.

VoodooDE: „Nie wierzcie w to. Jest to bardzo stary wyciek mojego postu na forum i mogę potwierdzić, że wiele z tych problemów zostało już wyeliminowane.”

SweViver: „Jestem w 100% pewny, że Pimax 8K wkrótce zastąpi moje inne modele VR 🙂 W rzeczywistości jest to jedyny headset, którego używam od kiedy dostałem m1 [pierwsza przedprodukcyjna wersja modelu 8K – przyp. red.]. Większość z tych problemów została już usunięta. Nie panikuj… Pełna recenzja i codzienne testy będą wkrótce dostępne na moim kanale.”

Pimax 8K to w tej chwili najbardziej wyczekiwany model gogli wirtualnej rzeczywistości. Ich twórcom w ubiegłym roku udało się uzbierać na Kickstarterze kwotę przekraczającą 4,2 miliona dolarów, bijąc tym samym rekord w kategorii projektów VR ustanowiony 5 lat wcześniej przez pierwszą deweloperską wersję gogli Oculus Rift (DK1).

Sukces chińskiej firmy wynika z wyjątkowo wysokich parametrów headsetu znacząco odbiegających od podobnych urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży. Pimax 8K może pochwalić się podwójnym ekranem CLPL (LED) o rozdzielczości 3840×2160 oraz soczewkami pozwalającymi na oglądanie wirtualnej rzeczywistości w 200 stopniach (planowana jest także wersja z FOV wynoszącym 170º). Dla porównania konsumenckie wersje gogli Oculus Rift oraz HTC Vive posiadają wyświetlacze o rozdzielczości 2x 1080×1200, przy czym ich zasięg pola widzenia wynosi jednie ok. 110º.