Nieoczekiwany zwrot w sprawie końca działalności aplikacji social VR – Altspace.

Dwa dni temu informowaliśmy o decyzji twórców AltspaceVR, którzy z uwagi na brak środków finansowych postanowili wraz z dniem 3 sierpnia odłączyć serwery. Okazuje się, że jedna z pierwszych i największych aplikacji typu social VR ma jeszcze szansę przerwać. Może się tak stać dzięki współzałożycielowi firmy Oculus VR.

Palmer Luckey, od kilku miesięcy nie będący już pracownikiem Facebooka posiadającego prawa do marki Oculus, najwyraźniej nie zamierza odsuwać się w cień. W ubiegłym miesiącu nieoczekiwanie postanowił wesprzeć finansowo twórcę nieoficjalnej aplikacji umożliwiającej użytkownikom gogli HTC Vive obejście zabezpieczeń w sklepie Oculus Store. Teraz zastanawia się czy powinien spróbować uratować AltspaceVR.

Luckey opublikował na Twitterze ankietę z takim pytaniem, która zebrała już prawie 5 tysięcy głosów. W tym momencie 66 procent osób popiera pomysł Palmera, aczkolwiek twórca Rifta zaznacza, iż może być to niemożliwe do wykonania. Współtwórca AltspaceVR – Bruce Wooden – zareagował na jego wpis prosząc o kontakt w tej sprawie.

W AltspaceVR przez ponad dwa lata logowały się miesięcznie dziesiątki tysięcy użytkowników gogli Oculus Rift, HTC Vive oraz Samsung Gear VR. W ostatnim czasie platforma mogła się pochwalić aktywnością 35 tysięcy osób w miesiącu, którzy średnio spędzali na niej 35 minut dziennie. Mogli oni przez cały czas korzystać z wielu lokacji takich jak wielka, futurystyczna sala kinowa z balkonami, Tea Garden, czy pustynna wyspa. Autorzy Altspace przygotowali również pokój medytacji, przestrzeń przeznaczoną dla prywatnych spotkań, a nawet pomieszczenie, w którym można zagrać na wielkim stole w klasyczną grę fabularną Dungeons & Dragons.

Wielokrotnie organizowane były także różnego typu imprezy okolicznościowe, takie jak koncerty, wieczory karaoke, meetupy czy występy stand-uperów. Jeżeli rozmowy pomiędzy Palmerem a twórcami Altspace nie przebiegną pomyślnie, w czwartek (3 sierpnia) odbędzie się prawdopodobnie ostania impreza, pożegnalna.