„Im bliżej premiery Oculus Rift, HTC Vive i Playstation VR, tym częściej słychać dyskusje na temat przyszłości VR. Padają argumenty sceptyków, że będzie to chwilowa moda, że VR padnie, tak samo jak padł Kinect. Słysząc to zastanawiam się, czy sceptycy zdają sobie sprawę z tego jak długa jest historia VR. W tym tekście przedstawię skróconą historię technologii wykorzystywanej do tworzenia rzeczywistości wirtualnej. Wszystkich systemów i gogli rzeczywistości wirtualnej powstały setki, więc siłą rzeczy wybrałem tylko najważniejszych reprezentantów” – pisze Maciej Soiński w artykule pt. „Czy VR wreszcie trafi pod strzechy?”

Na stronie RozgrywkaPodcast.pl pojawił się kolejny interesujący materiał, tym razem skupiający się na rozwoju technologii używanej przez twórców pierwszych urządzeń wirtualnej rzeczywistości.

Czy wiedzieliście, że pierwsze gogle VR mają już 48 lat? „Wraz z pojawieniem się komputerów narodziła się rzeczywistość wirtualna. Ojcem gogli VR jest amerykański inżynier Ivan Sutherland, który w 1968 roku stworzył pierwszy system rzeczywistości wirtualnej. Miał on wszystkie cechy typowych gogli rzeczywistości wirtualnej: wyświetlacz stereoskopowy, renderowany obraz, śledzenie ruchów głowy oraz kontroler ruchu. Na poniższym wideo widać Sutherlanda testującego Miecz Damoklesa, bo tak nazwał swoje gogle VR.”

Przeczytaj cały artykuł: Czy VR wreszcie trafi pod strzechy?