Firma Facebook opublikowała w sklepie Oculus Home wersję beta własnej VR-owej aplikacji społecznościowej – Facebook Spaces.

Podczas organizowanej przez Facebook ubiegłorocznej konferencji F8, po raz pierwszy zaprezentowano wizję twórców popularnego portalu społecznościowego na aplikację typu social VR. Pokazano wówczas przykładową scenę, na której wirtualne postacie porozumiewały się między sobą za pomocą gestów, głosu oraz ruchów głowy. Wszystko to wyglądało tak, jakby faktycznie stali obok siebie. W trakcie dzisiejszej prezentacji inaugurującej tegoroczną edycję wydarzenia poinformowano o premierze wersji beta Facebook Spaces dla gogli Oculus Rift.

VR-owa aplikacja społecznościowa kierowana jest do osób zainteresowanych wspólnym spędzaniem czasu ze znajomymi w wirtualnej rzeczywistości. Użytkownicy reprezentowani są za pomocą animowanych, kreskówkowych awatarów, które możemy utworzyć automatycznie na podstawie zdjęć udostępnionych przez nas na portalu. Facebook Spaces posiada wsparcie dla kontrolerów ruchowych Oculus Touch, dlatego też jesteśmy w stanie ujrzeć również wirtualne dłonie osób z nich korzystających. Jednorazowo możemy spotkać się z trzema użytkownikami Rifta znajdującymi się wśród naszych facebookowych znajomych.

Aplikacja posiada sprytny sposób teleportacji, który polega na wejrzeniu wgłąb kuli. Dzięki niemu w ciągu kilku sekund przeniesiemy się do innej wirtualnej lokacji wyświetlanej za pomocą sferycznego zdjęcia lub filmu 360º. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć sympatyczną pogawędkę np. na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a nieco później przenieść się pod wodę i kontynuować dyskusję w otoczeniu rafy koralowej. W międzyczasie możemy m.in. rysować w przestrzeni trójwymiarowe obiekty i wchodzić z nimi w różnego rodzaju interakcje. W trakcie dzisiejszej prezentacji narysowano kapelusz, który następnie trafił na głowę jednego z awatarów.

Spaces pozwala także na połączenie się z osobami nieposiadającymi gogli VR poprzez facebookowego Messengera. W takim przypadku wyświetli się nam w oknie udostępniony przez rozmówcę obraz z kamery.

Jak na aplikację społecznościową przystało nie mogło zabraknąć opcji wykonywania tzw. ‚selfie’. Za pomocą wirtualnego ‚selfie-sticka’ możemy zrobić sobie zdjęcie zarówno z innymi użytkownikami Spaces, jak i z osobami z Messengera.

Facebook Spaces w wersji beta dostępny jest do pobrania za darmo w oficjalnym sklepie dla gogli Oculus Rift. Aplikacja nie została jeszcze udostępniona użytkownikom współprodukowanych przez Oculusa mobilnych gogli Samsung Gear VR.