Firma Microsoft ogłosiła, iż deweloperska wersja holograficznych okularów rozszerzonej rzeczywistości Hololens trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku w cenie 3000 dolarów.

Według dzisiejszego kursu dolara, Hololens kosztować będą ponad 11 tysięcy złotych, co jest kwotą zaporową dla zdecydowanej większości miłośników nowych technologii. Nie oznacza to jednak, że taka sama cena obowiązywać będzie także dla konsumenckiego zestawu, którego daty premiery nie znamy nawet w przybliżonym okresie czasu. Po pierwsze w międzyczasie powinny zmaleć koszty produkcji okularów, po drugie Microsoft prawdopodobnie jest świadomy faktu, że na urządzenie w takiej cenie nie będzie stać nawet przeciętnego amerykanina.

Prezes zarządu firmy Microsoft Satya Nadella w wywiadzie dla BBC udzielonym dwa miesiące temu ujawnił, iż pierwsza wersja Hololens przeznaczona będzie dla twórców oprogramowania oraz rynku biznesowego. Microsoft CEO wspomina również o „5-letniej podróży”, której efektem końcowym będzie wdrożenie technologii do wielu różnych branż, takich jak np. medycyna. Naturalnie nie musi to oznaczać, że dopiero za pięć lat Hololens trafi na sklepowe półki. Prawdopodobnie stanie się to wcześniej, jednak dotychczas nic konkretnego na ten temat nie ujawniono.

microsoft-hololens5

Microsoft Hololens jest tak naprawdę komputerem z systemem Windows 10, własnym procesorem, kartą graficzną oraz HPU, procesorem odpowiedzialnym za przetwarzanie hologramów. Uruchomimy na nim wszystkie aplikacje działające z Win 10, a każda z nich na okularach wyświetlana będzie w postaci hologramu. W zależności od oprogramowania urządzenie będzie wyświetlać doświadczenia zarówno wirtualnej jak i rozszerzonej rzeczywistości, przez co wiele osób związanych z branżą VR/AR określa je jako gogle mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality – MR).

Na początek deweloperska wersja Microsoft Hololens dostępna jest dla mieszkańców USA i Kanady, którzy swoje zgłoszenia mogą składać w tym miejscu. Pierwsze egzemplarze powinny zostać dostarczone jeszcze w styczniu, przy czym jednorazowo możliwy jest zakup dwóch sztuk urządzenia. Złożenie aplikacji nie jest jednoznaczne ze złożeniem zamówienia przedpremierowego. Microsoft wyselekcjonuje pierwszych użytkowników Hololens.