DiRT Rally

Zupełnie niespodziewanie w Steam Early Access pojawiła się nowa część znanej serii gier wyścigowych, tworzonych przez studio Codemasters. DiRT Rally w odróżnieniu od poprzedniej części (Dirt 3) skupia się wyłącznie na rajdach i co najważniejsze od początku posiada wsparcie dla gogli VR Oculus Rift.

Wczesny dostęp do gry zaoferuje graczom 36 odcinków specjalnych zlokalizowanych w trzech regionach. W Walii pojeździmy po błotnistych szutrach, w Monako zmierzymy się z trasą wzorowaną na słynnym Rajdzie Monte Carlo, natomiast w Grecji czekają nas upalne szutrowe etapy w śródziemnomorskim żarze. Do dyspozycji graczy przeznaczono 17 pojazdów, zarówno tych współczesnych jak i klasyków z lat 60-tych. Oczywiście liczby te będą rosnąć wraz z regularnymi aktualizacjami.

DiRT Rally zapowiada się na świetną symulację. Autorzy porzucili lekko arcadowy model jazdy na rzecz realizmu, co poskutkowało również m.in. udoskonalonym systemem uszkodzeń. Wygląda na to, że nie są to jedynie życzenia twórców, gdyż gra została bardzo pozytywnie przyjęta przez społeczność Steama i według pierwszych opinii DiRT Rally zbliżył się do Richard Burns Rally jak żadna inna gra rajdowa od 2004 roku.

Codemasters zamierza liczyć się ze zdaniem społeczności, która będzie mieć wpływ na kierunek rozwoju. Cytując materiały marketingowe „społeczność gry pełni dla twórców rolę pilota, który współkształtuje i zmienia oblicze rozgrywki DiRT Rally. Od graczy, którzy dołączają do DiRT Rally we Wczesnym Dostępie, twórcy oczekują bliskiej współpracy. Społeczność będzie dostarczać niezbędne dane i stanowić punkt odniesienia, pomagając udoskonalić wrażenia płynące z gry.”

Biorąc pod uwagę to co jest już stworzone teraz, pełna wersja Dirt Rally może okazać się przełomem na jaki od lat czekają fani rajdów samochodowych. Gra sprzedawana jest w cenie 26,99 € (do 4 maja można kupić 10% taniej), jednak wraz ze stopniowym dodawaniem nowej zawartości będzie ona rosnąć.