Premiera mobilnej platformy wirtualnej rzeczywistości Google Daydream zbliża się coraz większymi krokami. Przedwczoraj informowaliśmy o udostępnieniu stabilnej wersji narzędzi deweloperskich Google VR SDK przeznaczonych dla twórców gier i aplikacji VR zainteresowanych publikacją oprogramowania w cyfrowym sklepie dla nowych gogli. Tymczasem okazuje się, że w pierwszej kolejności w Daydream Store pojawią się jedynie produkcje wybranych deweloperów.

Google uruchomiło bowiem Daydream Access Program (DAP), do którego musi przystąpić każdy deweloper planujący publikację aplikacji dla gogli Daydream. Zainteresowanych odsyłamy na przeznaczoną ku temu stronę. Złożony na niej wniosek zostanie rozpatrzony przez pracowników firmy. Na szczęście taka sytuacja potrwa jedynie do końca roku, po czym możliwość publikacji w cyfrowym sklepie zostanie udostępniona dla wszystkich, na podobnych zasadach jak ma to miejsce w Google Play dla Androida.

Na początek zapewne otrzymamy dostęp do aplikacji partnerów Google, którzy zostali ogłoszeni już maju, wraz z prezentacją VR-owej platformy. Wśród nich znalazły się m.in. Netflix, HBO, Imax, Lionsgate, NBA, Hulu, CNN, New York Times, Wall Street Journal oraz USA Today.

Z kolei gry VR na platformę Daydream zapowiedział m.in. Ubisoft oraz Electronic Arts. Ponadto użytkownicy nowych gogli otrzymają dostęp do nowych, VR-owych wersji aplikacji takich jak YouTube, Google Street View, Google Play Movies czy Google Photos.

Daydream jest mobilną platformą VR składającą się z trzech elementów:

  • odpowiednio wyposażonego smartfona z systemem Android N (na razie będą to jedynie urządzenia z górnej półki);
  • gogli (czyli obudowy, w którą włożymy telefon) oraz dedykowanego kontrolera ruchowego;
  • oprogramowania, czyli przeróżnych gier i aplikacji VR

Google Daydream

4 października Google zaplanowało konferencję prasową, na której prawdopodobnie poznamy pierwsze telefony współpracujące z goglami Daydream. Wiele wskazuje na to, że jednym z nich będzie nowy smartfon Google Pixel, którego premiera zaplanowana została właśnie na ten dzień. Platforma Daydream VR, jako pełny ekosystem zadebiutuje jesienią. Kiedy konkretnie się to stanie dowiemy się być może właśnie podczas przyszłotygodniowej konferencji firmy z Mountain View.