System Update 2.0 odblokowuje nowe funkcje w goglach HTC Vive Focus.

Vive Focus to obecnie najbardziej zaawansowane samodzielne gogle wirtualnej rzeczywistości dostępne na rynku. Firma HTC wypuściła właśnie dużą aktualizację oprogramowania, dzięki której urządzenie stało się jeszcze bardziej konkurencyjne.

O możliwości strumieniowania gier i aplikacji VR dostępnych na platformach Steam i Viveport szerzej pisaliśmy już tutaj. Niemniej „System Update 2.0” dodaje także tzw. „Tryb pasażera” wydłużający o dodatkową godzinę czas pracy headsetu, który zasilany jest przez wbudowany akumulator. Według HTC funkcja przyda się szczególnie podczas oglądania treści wideo. Energia zaoszczędzona zostanie poprzez przełączenie trybu śledzenia gogli z sześciu stopni swobody (6DoF) na trzy (3DoF).

Kolejną z nowości jest opcja umożliwiająca wyświetlenie obrazu rejestrowanego przez wbudowane w headset kamerki. Dwukrotne wciśniecie przycisku zasilania skutkuje od teraz przełączeniem na widok otoczenia, dzięki czemu użytkownik może rozejrzeć się wokół siebie bez zdejmowania gogli.

Użytkownicy Vive Focus mogą teraz także instalować aplikacje bezpośrednio na karcie microSD. Według HTC samodzielne gogle obsługują nośniki o pojemności do 2 TB, co daje im znaczną przewagę nad konkurencyjnym headsetem Oculus Go sprzedawanym z 32 lub 64 GB wbudowanej pamięci, bez możliwości jej rozszerzenia.

Ostatnią z nowinek jest opcja sparowania gogli ze smartfonem. Dzięki specjalnej aplikacji użytkownicy Vive Focus mogą odbierać połączenia z telefonu komórkowego, a także wyświetlać wiadomości tekstowe i inne „powiadomienia społecznościowe” bezpośrednio z poziomu wirtualnej rzeczywistości. Co więcej użytkownicy nowego modelu HTC U12+ zobaczą tam także wirtualny wyświetlacz swojego smartfona, z kolei na prawdziwym ekranie wyświetlą „lustrzany obraz” aktualnie uruchomionej w goglach aplikacji.

Konsumencka wersja Vive Focus zadebiutowała w Chinach w styczniu. Według oficjalnych zapowiedzi samodzielne gogle od HTC mają pojawić się na rynkach Zachodnich w ciągu 2018 roku. Na tę chwilę nie wiadomo w jakiej cenie będą sprzedawane, niemniej wersja deweloperska wyceniona została na 650€.