Zadebiutowała aplikacja Pluto – odpowiednik Discorda dla wirtualnej rzeczywistości.

Na Steamie pojawiła się wczesna wersja komunikatora Pluto, dzięki któremu możemy prowadzić wirtualne rozmowy bez względu na to w której grze lub aplikacji VR się znajdujemy.

Choć większość dostępnych obecnie aplikacji społecznościowych przeznaczonych dla użytkowników gogli VR stara się zatrzymać ludzi u siebie, twórcy Pluto postanowili pójść w odwrotnym kierunku. Oprogramowanie funkcjonuje na zasadzie nakładki działającej w tle i możemy je uruchomić z panela kontrolnego SteamVR. Dzięki temu wszystkie ustawienia związane z obsługą Pluto możemy wykonać bez wychodzenia z aktualnie uruchomionej gry.

Po wybraniu wyglądu własnego awatara i wyszukaniu znajomych możemy się z nimi połączyć. Zobaczymy wówczas wirtualne twarze i dłonie, a także każdy ich ruch naśladujący działania wykonywane w wirtualnej rzeczywistości. Nie ujrzymy natomiast środowiska, w którym się znajdują. Rozmowy można prowadzić zarówno z awatarami, jaki i bez ich udziału. Ukrywając je możemy zachować dźwięk i pozostać w kontakcie głosowym.

Tym co odróżnia Pluto od innych aplikacji social VR jest także brak możliwości poznania nowych ludzi. W związku z tym połączyć możemy się wyłącznie z użytkownikami, których już znamy. Twórcy nakładki porównują to do rozmowy telefonicznej, ponieważ przeważnie dzwonimy na numery, które wiemy do kogo należą. Na tę chwilę aplikacja nie posiada żadnych publicznych pokoi umożliwiających spotkanie przypadkowych osób.

Pluto dostępne jest bezpłatnie na platformie Steam. Aplikacja posiada wsparcie gogli Oculus Rift, HTC Vive oraz Windows MR.