Plątające się pod nogami kable to jeden z największych koszmarów użytkowników gogli HTC Vive. W tej chwili urządzenie jako jedyne na rynku umożliwia pracę w tzw. trybie ‚room-scale’ pozwalającym na bezpieczne poruszanie się po obszarze pokoju wynoszącym około 4,5 x 4,5 m. Bezpieczne oznacza w tym przypadku obszar pozbawiony mebli, krzeseł i innego rodzaju przedmiotów, na które można natrafić eksplorując cyfrowe światy. Nadal jednak musimy uważać na kable, a już sama świadomość ich istnienia rozprasza i nie pozwala w pełni oddać się wirtualnej rozrywce. Na szczęście pojawił się na to sposób.

Do sprzedaży trafiła przystawka firmy TPCAST zamieniająca gogle HTC Vive w urządzenie bezprzewodowe. Według jej producentów podłączane do headsetu akcesorium zapewni komfortową pracę w warunkach nieodbiegających od standardu wyznaczonego przez twórców Vive. Mowa tu oczywiście o opóźnieniach w przesyle obrazu, które nie powinny mieć miejsca z uwagi na wykorzystanie przełomowej technologii komunikacji bezprzewodowej 60 GHz. Według producentów opóźnienie wyniesie około 15ms i nie przekroczy zalecanego dla VR progu 20ms.

Urządzenie wyposażono w baterię pozwalającą na 1,5 godziny pracy, co jest wynikiem całkiem niezłym biorąc pod uwagę obecny średni czas jednorazowego przebywania w wirtualnej rzeczywistości. W planach są już jednak modele z bardziej pojemnym akumulatorem. Nie ma natomiast jeszcze planów na temat integracji tej technologii w przyszłych wersjach HTC Vive.

Przystawka powstała w ramach programu akceleracyjnego Vive X, wspomagającego startupy tworzące akcesoria dla HTC Vive. Producent gogli przeznaczył na niego 100 milionów dolarów i właśnie TPCAST jest pierwszą z 33 firm, która zaprezentowała efekty tej współpracy.

Niestety musimy zmartwić osoby zainteresowane zakupem TPCAST. Pomimo, iż akcesorium trafiło już do przedsprzedaży, pierwsza partia rozeszła się w ciągu 18 minut, natomiast na kolejną będziemy musieli poczekać przynajmniej miesiąc. Realizacja dotychczas złożonych preorderów odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Dystrybucją przystawki zajmuje się chiński oddział sklepu HTC. Urządzenie wycenione zostało na 1499 chińskich juanów, czyli około 220 dolarów (~900 złotych).

Nie tylko producenci TPCAST wpadli na pomysł pozbawienia HTC Vive kabli. Podobne prace prowadzi bułgarska firma Quark VR.