Mobilna aplikacja Google Arts & Culture VR pozwala obejrzeć zagrożone zabytki w goglach wirtualnej rzeczywistości.

Firma Google poinformowała o rozpoczęciu współpracy z CyArk, organizacją non-profit zajmującą się tworzeniem szczegółowego cyfrowego archiwum 3D zagrożonych cudów świata. Dzięki porozumieniu zeskanowane obiekty możemy zobaczyć m.in. w goglach wirtualnej rzeczywistości.

Celem projektu Open Heritage jest uwiecznienie elementów dziedzictwa kulturowego, szczególnie tych, które są zagrożone uszkodzeniem w związku z klęskami żywiołowymi, wojną, turystyką, czy też urbanizacją. Jednym z takich zabytków jest świątynia Ananda Ok Kyaung w Birmie, na stałe zamknięta dla zwiedzających w związku z uszkodzeniami powstałymi po trzęsieniu ziemi w 2016 r. Na szczęście zespół CyArk jeszcze przed nastąpieniem zdarzenia zeskanował i sfotografował to miejsce — od zewnątrz i od wewnątrz, z poziomu ziemi i z góry.

Skany tego i wielu innych zabytków możemy zobaczyć na stronie internetowej projektu, a także w mobilnej aplikacji Google Arts & Culture VR dla gogli Daydream. Część materiałów CyArk została już jakiś czas temu udostępniona w bezpłatnej aplikacji MasterWorks: Journey Through History opublikowanej w Oculus Store ze wsparciem Oculus Rift i Gear VR.

„To trwały zapis dziedzictwa kulturowego, które w przyszłości może zniknąć. Teraz Google Arts & Culture połączyło siły z CyArk, by umożliwić wszystkim wirtualne odwiedziny zagrożonych cudów kultury i podzielić się z całym światem ich historiami. (…) W ciągu ubiegłych siedmiu lat połączyliśmy siły z ponad 1500 muzeami w ponad 70 krajach świata, by przenieść ich kolekcje do internetu i sprawić, byście mieli kulturę całego świata na wyciągnięcie ręki. (…) To pierwszy raz, kiedy umieszczamy na swojej platformie obiekty dziedzictwa kulturowego w trzech wymiarach” – czytamy na oficjalnym blogu Google.

Co szczególnie istotne, materiały mogą zostać udostępnione bezpłatnie każdemu kto chciałby wykorzystać je w swoich projektach, pod warunkiem, że nie będą to projekty komercyjne.

„Aby pomóc w pracy restauratorom, badaczom, edukatorom i całej społeczności ludzi, którzy pracują nad zachowaniem naszego dziedzictwa, otwieramy także dostęp do danych źródłowych zebranych przez CyArk na całym świecie. Teraz każdy może złożyć wniosek o ściągnięcie tych danych przy pomocy platformy Google Cloud, a następnie wykorzystać je na korzyść sfotografowanych skarbów kultury.”