W Narodowym Instytucie Wizualnym w Warszawie odbyła się dziś światowa premiera doświadczenia wirtualnej rzeczywistości Chernobyl VR Project. Aplikacja pojawiła się w oficjalnym sklepie dla gogli Oculus Rift. Za jej produkcje odpowiada gliwickie studio The Farm 51, które podało podczas prezentacji wyniki sprzedaży przedpremierowej.

Chernobyl VR Project to aplikacja, którą trudno zakwalifikować do konkretnego gatunku. Najłatwiej można scharakteryzować ją jako wirtualną wycieczkę po Czarnobylu i Prypeci łączącą elementy gier komputerowych z filmową narracją i aspektem edukacyjnym.

Aplikacja różni się od tego do czego przyzwyczailiśmy się podczas oglądania różnego rodzaju doświadczeń wirtualnej rzeczywistości. Przede wszystkim do niezbędnego minimum ograniczono tradycyjne modele 3D zastępując je fotogrametrią. Technikę tę wykorzystano w celu szczegółowego odwzorowania niszczejących z dnia na dzień coraz bardziej wnętrz budynków porzuconych przez mieszkańców Prypeci, w dużej części pracowników pobliskiej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W rezultacie otrzymano jakość wręcz fotorealistyczną, którą w tym momencie ogranicza jedynie rozdzielczość ekranów gogli VR.

Spacer po obiektach uzupełniono wysokiej jakości filmami 360-stopni przedstawiającymi okolice z lotu ptaka oraz w wersji z przewodnikiem opowiadającym historie odwiedzanych miejsc. Już wkrótce postaramy się napisać coś więcej na temat wrażeń ze zwiedzania Czarnobyla, jednakże pierwsze odczucia są jak najbardziej pozytywne.

W trakcie prezentacji, w której mieliśmy okazję uczestniczyć, wzięli udział również przedstawiciele strony ukraińskiej. Warto zaznaczyć, że projekt Chernobyl VR na Ukrainie z niezwykle dużym zainteresowaniem. Do tego stopnia, że honorowy patronat nad aplikacją objął legendarny bokser, a obecnie mer Kijowa, Witalij Kliczko. Projekt wsparła również noblistka Swietłana Aleksijewicz, autorka „Czarnobylskiej modlitwy”.

Studio The Farm 51 zadeklarowało przekazanie dużej części przychodów ze sprzedaży Chernobyl VR Project na rzecz fundacji zajmujących się pomocą ofiarom katastrofy.

„Wraz z polsko-ukraińską Fundacją Otwarty Dialog wybierzemy organizacje, którym przekazana będzie pomoc (10%, 30% i 60% ze sprzedaży, w zależności od wersji aplikacji). Mamy nadzieję, że tym samym przyczyniamy się do pomocy poszkodowanym, a sam temat katastrofy zyska dzięki naszemu projektowi nowy wymiar edukacyjny i społeczny. (…) Każdy, kto kupi aplikację, dołączy do akcji pomocy osobom potrzebującym.” – czytamy na stronie fundacji Otwarty Dialog.

Chernobyl VR Project dostępny jest od dziś w sklepie Oculus Home dla gogli Oculus Rift w cenie 14,99$. Podczas prezentacji przedstawiciel The Farm 51 poinformował, że na zakup aplikacji w systemie preorder zdecydowało się ponad 6 tysięcy osób.

Premiera Chernobyl VR Project