Debiutują gogle HTC Vive Pro. Wkrótce kupimy je w zestawie.

Dziś oficjalnie zadebiutowały gogle wirtualnej rzeczywistości HTC Vive w wersji Pro. W przeciwieństwie do modelu standardowego urządzenie dotychczas sprzedawane było samodzielnie, co oznacza, że w zestawie nie znajdziemy systemu śledzącego ruchy użytkownika oraz pary kontrolerów. Jest to spowodowane tym, iż początkowo oferta kierowana jest do użytkowników podstawowego zestawu, którzy chcieliby zmodernizować swoje zestawy. Na szczęście osoby nieposiadające jeszcze HTC Vive także będą mogły skorzystać z HTC Vive Pro.

Już 5 kwietnia producent headsetu wypuści do sprzedaży zestaw Vive Pro Starter Kit obejmujący omawiane gogle, dwie stacje bazowe SteamVR Tracking 1.0 oraz dwa kontrolery ruchowe, także w wersji 1.0. Wyceniono go na 1099 dolarów. Sam headset nadal można zakupić w cenie 799 dolarów (879 euro). HTC przygotowało specjalną ofertę dla użytkowników HTC Vive, którzy po zakupie Pro otrzymają 100 dolarów do wydania w oficjalnym sklepie gogli oraz roczny dostęp do Subskrypcji Viveport.

Warto mieć jednak na uwadze, iż w niedługim czasie powinien powinien mieć swoją premierę SteamVR Tracking 2.0. System posiadać będzie udoskonalone stacje bazowe, które według zapowiedzi mają być mniejsze, lżejsze, cichsze, bardziej niezawodne i tańsze od obecnie wykorzystywanego modelu. Mają także zużywać mniej energii. Co najbardziej imponujące, zasięg śledzenia w wersji 2.0 rozszerzy się do obszaru 10 x 10 metrów (SteamVR Tracking 1.0 pokrywa obszar 4,5 x 4,5 m). Niemniej będzie to możliwe jedynie w przypadku skonfigurowania czterech stacji bazowych, a nie jak dotychczas dwóch.

Gogle wirtualnej rzeczywistości HTC Vive Pro wyposażono w wyświetlacz (AMOLED) o rozdzielczości 2880 x 1600 px (615 PPI). Dotychczas sprzedawana wersja gogli Vive charakteryzuje się ekranem o rozdzielczości 2160 x 1200 px, w związku z czym w nowym modelu liczba pikseli zwiększa się aż o 78%, a współczynnik PPI (liczba pikseli przypadająca na cal długości) o 37%.

Więcej na temat możliwości urządzenia przeczytacie w naszym teście HTC Vive Pro, który opublikowaliśmy w tym miejscu.

Minimalna specyfikacja PC dla gogli HTC Vive Pro
  • Procesor: Intel Core i5-4590 lub AMD FX 8350
  • Karta graficzna: NVDIA GeForce GTX1060 lub AMD Radeon RX480
  • Karta graficzna (rekomendowana): GTX 1070, Quadro P5000 lub Radeon Vega 56
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • Wyjście wideo: DisplayPort 1.2
  • Port USB: 1x USB 3.0
  • System operacyjny: Windows 8.1, Windows 10