Tegoroczna edycja targów gier Electronic Entertainment Expo była pierwszą tak dużą imprezą, która miała miejsce już po premierze pierwszych wersji konsumenckich gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift i HTC Vive. Jednak to nie producenci tych dwóch headsetów zdominowali ubiegłotygodniowe nagłówki prasowe.

E3 zapamiętamy przede wszystkim z uwagi na zapowiedź nowego Xboxa, który będzie kompatybilny z Virtual Reality, a także ujawnienie sporej ilości nowych gier VR, głównie na gogle PlayStation VR oraz wejście do VR-owej branży wielu popularnych i uznanych już marek.

Zapraszamy na obszerne podsumowanie najważniejszych wydarzeń E3 z perspektywy miłośnika technologii Virtual Reality.


Microsoft

Gigant z Redmond poinformował, że pod koniec 2017 roku w sprzedaży pojawi się konsola Xbox ‚Project Scorpio’. Urządzenie ma być w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K, a co najważniejsze, obsługiwać będzie wysokiej jakości technologię VR. Potwierdziły się zatem (przynajmniej częściowo) plotki, o których informowaliśmy w ubiegłym miesiącu.

Niewiadomą niestety wciąż pozostaje kwestia gogli VR, które podłączymy do Scorpio.

Przeczytaj cały artykuł: Nowy Xbox ‚Project Scorpio’ kompatybilny z Virtual Reality


Sony

Japończycy przygotowują się do premiery konsolowych gogli PlayStation VR. Podczas specjalnej konferencji Sony na E3 ujawniono, że headset pojawi się w sprzedaży 13 października. Wiemy już, że urządzenie zadebiutuje tego samego dnia w Stanach Zjednoczonych i w Europie (także w Polsce), jednak producenci PSVR ostrzegają, że początkowo mogą wystąpić problemy z dostępnością sprzętu.

Przeczytaj cały artykuł: Premiera PSVR w USA i Europie w tym samym czasie. Mogą wystąpić niedobory

Ponadto dowiedzieliśmy się, że wraz z premierą gogli Sony dostępnych będzie starcie ponad 50 gier i doświadczeń VR. To sporo zważywszy na fakt, że podczas premiery konsoli PS4 w Europie udostępnionych zostało jedynie 26 tytułów. Jedną z nich być może będzie ‚Star Wars Battlefront: X-Wing VR Mission’, która zostanie udostępniona bezpłatnie dla wszystkich właścicieli kopii wydanej pod koniec zeszłego roku gry Star Wars Battlefront na konsolę PlayStation 4.

Przeczytaj cały artykuł: Star Wars X-Wing VR Mission za darmo dla posiadaczy gry Battlefront na PS4

To jeszcze nie wszystko. Firma zabrała na targi również nowy kontroler przeznaczony dla gier VR, mający na celu symulację prawdziwej broni. Na razie ujawniono jeden tytuł obsługujący PSVR Aim Controller. Będzie to strzelanka sci-fi o nazwie Farpoint.

Przeczytaj cały artykuł: Przegląd nowości PlayStation VR: PSVR Aim Controller, Farpoint, Moto Racer 4…

PSVR Aim Controller
PSVR Aim Controller

Oculus VR

Jesteśmy już po premierze konsumenckiego Oculus Rifta (CV1) a zarazem na długo przed wydaniem kolejnej wersji headsetu (CV2), dlatego też Oculus VR wykorzystał tegoroczne targi do zaprezentowania innego swojego produktu. Firma poinformowała, że wraz z zaplanowaną na drugą połowę tego roku premierą kontrolera ruchowego Oculus Touch zadebiutuje ponad 30 gier wirtualnej rzeczywistości zaprojektowanych do współpracy z urządzeniem.

Jednym z tytułów startowych będzie aplikacja rzeźbiarska Oculus Medium, którą otrzyma za darmo każdy kto kupi kontrolery. Na liście znalazła się także jedna polska produkcja – SuperHot VR.

Przeczytaj cały artykuł: Ponad 30 gier VR na premierę kontrolera Oculus Touch


HTC/Valve

Największy konkurent Oculusa pojawił się na targach, lecz swoją obecność ograniczył jedynie do własnych stoisk, na których prezentowano w trybie „room-scale VR” różnego rodzaju gry i doświadczenia na gogle HTC Vive. Producenci urządzenia kontynuują pomysł wykorzystania ‚green screena’, dzięki czemu osoby postronne oglądające prezentacje z boku, mogą śledzić na ekranie postać gracza zmiksowaną ze środowiskiem gry. Wygląda to naprawdę nieźle.


Razer

OSVR rośnie w siłę! Razer oraz Sensics, współtwórcy platformy otwartego oprogramowania i sprzętu VR – Open Source Virtual Reality – poinformowali o premierze nowego modelu gogli VR z serii Hacker Development Kit – HDK 2. Urządzenie parametrami niemal zrównuje się z konsumenckimi wersjami gogli Oculus Rift i HTC Vive. Ponadto ogłoszono powstanie funduszu dla deweloperów (5 milionów dolarów), którego celem jest zapewnienie otwartego dostępu do treści VR na wszystkich platformach.

Przeczytaj cały artykuł: Razer przedstawia gogle HDK 2 – alternatywę dla Oculusa za 399 $

OSVR HDK


Bethesda

Niewątpliwym hitem tegorocznej edycji targów była zapowiedź pierwszej pełnoprawnej gry AAA na gogle VR. Ogłosiło je studio Bethesda, które przeniesie jedną z największych i najbardziej utytułowanych gier ubiegłego roku – Fallout 4 – do wirtualnej rzeczywistości. Aktualizacja wprowadzająca tryb VR pojawi się najpóźniej w czerwcu 2017 roku.

Drugą z gier Bethesdy, która otrzyma tryb Virtual Reality będzie wydany w maju tego roku Doom. Niestety nie ujawniono wielu szczegółów na temat wersji dla gogli VR czwartej odsłony jednego z najpopularniejszych pierwszoosobowych shooterów w historii gier komputerowych.

Przeczytaj cały artykuł: Bethesda zapowiada Fallout 4 VR i Doom VR


Capcom

Resident Evil 7: Biohazard – tak nazywać się będzie najnowsza część znanej japońskiej serii gier z gatunku survival horror, w którą tym razem zagramy także w wirtualnej rzeczywistości. Pełnoprawny tryb VR dla gry zapowiedziano na gogle PlayStation VR.

Co bardzo ważne, tryb VR nie będzie jedynie ciekawostką czy krótkim doświadczeniem. Twórcy RE 7 zapowiadają, że grę będziemy mogli przejść od samego początku do końca w goglach PSVR.

Przeczytaj cały artykuł: Resident Evil 7 otrzyma pełnoprawny tryb Virtual Reality na PlayStation VR


Rocksteady Studios

Kolejną wielką marką wkraczającą do świata VR będzie Batman. Brytyjczycy z Rocksteady Studios, znani z produkcji trzech pierwszych części gier serii Batman: Arkham zapowiedzieli wersję gry na gogle PlayStation VR.

Batman: Arkham VR będzie tytułem na wyłączność dla PlayStation VR i możliwe, że zadebiutuje tego samego dnia co gogle, czyli 13 października 2016 roku.

Przeczytaj cały artykuł: Batman: Arkham VR jedną z nowości PlayStation VR


Square Enix

Final Fantasy to kolejna znana marka, która otrzyma swoje przysłowiowe 5 minut w wirtualnej rzeczywistości. Doświadczenie VR oparte na 15-tej części niezwykle popularnej japońskiej serii gier z gatunku jRPG, zadebiutuje jeszcze w tym roku na platformie PlayStation VR.Final Fantasy XV VR Experience
zostanie wydane w oparciu o zapowiedzianą na koniec września grę Final Fantasy XV na konsolę PlayStation 4.

Przeczytaj cały artykuł: Final Fantasy XV VR Experience zmierza na PlayStation VR


Ubisoft

Ubisoft potwierdziło kolejną grę przygotowywaną z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Będzie nią osadzony w popularnym serialowo-filmowym uniwersum kosmiczny symulator Star Trek: Bridge Crew. Ponadto ujawniono nowe materiały z innej VR-owej gry francuskiego producenta – Eagle Flight.

Przeczytaj cały artykuł: Ubisoft potwierdza Star Trek: Bridge Crew


Croteam

Studio Croteam zapowiedziało nową wersję popularnej pierwszoosobowej strzelanki Serious Sam przeznaczoną na gogle HTC Vive oraz Oculus Rift. Gra zadebiutuje jeszcze jego lata na Steamie w wersji z wczesnym dostępem. Serious Sam VR zapowiadany jest jako „pełnoprawny tytuł VR”, który wykorzysta możliwości kontrolerów ruchowych HTC Vive i Rifta (Oculus Touch).

Przeczytaj cały artykuł: Serious Sam VR latem na HTC Vive i Oculusie


Pozostali

Na targach nie zabrakło również mniejszych producentów. Podczas E3 oficjalną premierę zaplanowali twórcy stacjonarnego roweru treningowego przeznaczonego dla miłośników wirtualnej rzeczywistości – VirZoom VR Bike.

Obecni byli także producenci haptycznej rękawicy VR – Gloveone – którzy pokazali najnowszy prototyp urządzenia.

Alienware zaprezentował swój własny pomysł na plecak VR umożliwiający schowanie do środka komputera spełniającego wymogi technologii Virtual Reality.

Jedną z atrakcji E3 2016 była możliwość pojeżdżenia w wirtualnej rzeczywistości na desce skateboardowej. Eksperymentalne doświadczenie okazało się częścią promocji mobilnych gogli Samsung Gear VR. Instalację wykonała firma D-Box, która w przyszłości planuje wypuścić konsumencką wersję wirtualnej deskorolki.

Z kolei inny producent mobilnych headsetów VR – Carl Zeiss – zaprezentował podczas E3 nową wersję gogli typu Cardboard – VR One Plus.