Zakończyła się tegoroczna edycja targów gier Electronic Entertainment Expo. Tak jak się spodziewaliśmy w trakcie imprezy ogłoszono wiele nowych informacji kluczowych dla graczy korzystających z gogli VR. Zapraszany na podsumowanie E3 2017 od strony branży Virtual Reality.

W tym roku targi E3 odbyły się w nieco zmienionym formacie. Po raz pierwszy w historii impreza została otwarta dla wszystkich zainteresowanych (dotychczas mogły w niej uczestniczyć jedynie osoby bezpośrednio związane z branżą gier komputerowych). W związku z tym wielu dużych producentów gier zdecydowało się zorganizować w tym czasie własne konferencje prasowe poza terenem targów. Zabrakło także m.in. producentów gogli Oculus Rift i HTC Vive, którzy dotychczas zawsze pojawiali się w Los Angeles. Na szczęście powinniśmy narzekać na brak interesujących zapowiedzi.


Dla osób preferujących materiały w formie wideo polecamy podsumowanie autorstwa serwisu VR Polska:


Sony (PlayStation VR)

Jedyny obecny na targach E3 producent topowych gogli VR zapowiedział w Los Angeles sześć nowych gier zmierzających na PSVR. Sony postawiło na różnorodność, dlatego też konsolowi gracze w przyszłości zagrają w pierwszoosobową strzelankę Bravo Team, grę wędkarską w świecie „Final Fantasy”, platformówki Star Child oraz Moss, a także tajemniczy i mroczny tytuł o nazwie The Impatient. Wsparcie PSVR otrzyma również polska strzelanka SUPERHOT VR.

Najważniejszą zapowiedzią wydaje się jednak The Elder Scrolls V: Skyrim VR – VR-owy port piątej części popularnej serii gier autorstwa Bethesda Softworks. Produkcja zostanie dostosowana do potrzeb wirtualnej rzeczywistości m.in. poprzez wprowadzenie obsługi kontrolerów ruchowych, dzięki czemu wszelkie czynności będziemy wykonywać za pomocą naszych rąk. „Skyrim VR” będzie czasowym ‚exclusivem’ gogli PlayStation VR.

Zobacz także: Wszystkie nowe gry PSVR zapowiedziane na konferencji Sony

Microsoft (Windows Mixed Reality)

Konferencja Microsoftu upłynęła pod dyktando nowej konsoli Xbox One X (dawniej Xbox Scorpio), która otrzymała datę premiery i cenę.

Niestety całkowicie pominięto kwestię wsparcia dla gogli VR, które jest co prawda w planach, ale pojawi się prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

Przeczytaj cały artykuł: Xbox Scorpio to teraz Xbox One X

Bethesda

Oprócz ujawnienia „Skyrim VR” poznaliśmy więcej szczegółów na temat dwóch innych gier VR od Bethesdy, m.in. przybliżoną datę premiery Fallout 4 VR. Tytuł zadebiutuje jeszcze w tym roku ze wsparciem dla gogli HTC Vive w cenie, której nie powstydzą się wydawcy największych gier AAA.

Podczas konferencji Bethesdy ujawniono także kolejne informacje na temat VR-owej wersji gry z serii Doom. Tytuł otrzymał nazwę Doom VFR i zostanie wydany ze wsparciem dla gogli PlayStation VR oraz HTC Vive pod koniec 2017 roku.

Przeczytaj więcej na temat: Fallout 4 VR oraz Doom VFR.

Ubisoft

Tymczasem Ubisoft zapowiedział dwa nowe tytuły, które dołączą do coraz bardziej okazale wyglądającej biblioteki VR-owych gier francuskiego producenta. Jednym z nich będzie nietypowy psychologiczny thriller Transference tworzony we współpracy z Elijah Woodem, amerykańskim aktorem znanym m.in. z roli Frodo w filmowej adaptacji „Władcy Pierścieni”.

Drugą z nowości będzie wieloosobowa strzelanka o nazwie Space Junkies, nad którą prace prowadzi Ubisoft Montpellier. Produkcja francuskiego studia pozwoli VR-owym graczom wcielić się w skórę astronauty i toczyć pojedynki 1v1 lub 2v2 w ramach rozgrywek „Dirty Bowl” odbywających się w specjalnych kosmicznych arenach. Obie gry zadebiutują dopiero w przyszłym roku.

Przeczytaj więcej na temat: Transference oraz Space Junkies

VR Challenger League na IEM Katowice 2018

ESL, największa organizacja e-sportowa, nawiązała współpracę z Oculusem w ramach której zorganizowane zostaną rozgrywki pod nazwą „VR Challenger League”. Oculusowi „e-sportowcy” zmierzą się w dwóch grach – The Unspoken studia Insomniac Games oraz Echo Arena, czyli w wieloosobową wersję gry Lone Echo autorstwa Ready At Dawn Studios. Pula nagród wyniesie 200 tysięcy dolarów.

Finały „VR Challenger League” odbędą się w przyszłym roku w Polsce podczas IEM Katowice 2018.

Przeczytaj cały artykuł: Liga „e-sport VR” dołącza do ESL

Ponadto…

Wśród mniejszych zapowiedzi warto wspomnieć o grze Raw Data, która trafi na platformę PlayStation VR, a także VR-owej wersji gry Minecraft. Miłośnicy voxelowego świata wkrótce zagrają na tych samych serwerach co wszyscy inni gracze.