Ruszają targi E3 2017. Przez następny tydzień Los Angeles ponownie stanie się światową stolicą gier, w związku z czym możemy oczekiwać wielu informacji na temat nowych produkcji przeznaczonych na gogle wirtualnej rzeczywistości. Przyjrzyjmy się zatem czego możemy spodziewać się podczas tegorocznej edycji.

Oculus VR (Oculus Rift)

W tym roku targi E3 odbędą się w nieco zmienionym formacie. Po raz pierwszy w historii impreza zostanie otwarta dla wszystkich zainteresowanych (dotychczas jedynie dla osób bezpośrednio związanych z branżą gier komputerowych). W związku z tym wielu dużych producentów gier (m.in. EA, Activision, Disney Interactive) zdecydowało się zorganizować w tym czasie własne konferencje prasowe poza terenem targów. Jedną z firma, która nie przyjedzie do Los Angeles będzie Oculus VR.

Twórcy gogli Oculus Rift byli obecni na prestiżowych targach od 2012 roku, kiedy to słynny twórca gier John Carmack (Doom, Quake) zademonstrował zmodyfikowaną wersji Doom 3 BFG Edition na jednym z pierwszych prototypów Rifta. Od 2014 roku firma była już oficjalnym wystawcą E3 i corocznie podwajała przestrzeń, na której demonstrowano kolejne postępy w pracach nad VR-owym headsetem. Rok temu na targach promowano mający zadebiutować kilka miesięcy później kontroler ruchowy Oculus Touch.

Nie oznacza to, że w tym roku nie znajdziemy żadnych stoisk z Riftami. Na imprezę wybiera się bowiem wielu producentów gier VR, w tym partnerów Oculusa.

HTC (HTC Vive)

Producent gogli HTC Vive podobnie jak Oculus nie wystawi w tym roku własnego stoiska. Niemniej jednak tajwańska firma prawdopodobnie szykuje dla VR-owych graczy pewne zapowiedzi. W ostatnim czasie poczyniła spore inwestycje w różnego rodzaju akcesoria typu Vive Tracker czy systemy bezprzewodowego trackingu, więc niewykluczone, że zobaczymy jakiś nowy sprzęt kompatybilny z jedynym jak dotychczas headsetem SteamVR.

Sony (PlayStation VR)

Na 13 czerwca (godzina 3:00 czasu polskiego) zapowiedziana została konferencja prasowa Sony. Producent konsolowych gogli PSVR jakiś czas temu ogłosił drugą falę gier VR, za produkcję których odpowiadać mają wewnętrzne studia Sony.

Istnieje szansa, że jednym z nowych tytułów będzie gra stworzona przez twórców popularnej serii „God of War”. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez serwis VRFoucs od przedstawiciela należącego do Sony studia Santa Monica, ekipa pracuje nad dużym projektem, który powinien szczególnie zainteresować „core’owych” graczy.

Microsoft (Windows Mixed Reality)

Podczas ubiegłorocznej edycji E3 firma Microsoft zapowiedziała nową konsole Xbox Scorpio, która nie tylko ma być najpotężniejszym tego typu sprzętem na rynku lecz także będzie w stanie obsłużyć „wysokiej jakości technologię wirtualnej rzeczywistości”.

Firma od jakieś czasu promuje własną VR-ową platformę Windows Mixed Reality. Wszystko wskazuje na to, iż należące do niej gogle różnych producentów (m.ni. Dell, Asus, Acer, HP) będą kompatybilne z nową konsolą. Czy tak się stanie być może dowiemy się podczas konferencji Microsoftu zaplanowanej na 11 czerwca (godzina 23:00 polskiego czasu). Mamy także nadzieję na zapowiedzi pierwszych gier, które otrzymają wsparcie Microsoftowych gogli.

ASUS Windows Mixed Reality

Pozostali

Poniżej przedstawiamy listę firm, które potencjalnie także mogą ogłosić ważne informacje dla miłośników Virtual Reality. Wszystkie one pojawią na E3 2017.

Śledźcie nasz portal. Będziemy informować o wszystkich istotnych dla miłośników wirtualnej rzeczywistości wieściach docierających z E3 2017.