Virtual Reality na E3 2018.

W ubiegłym tygodniu w Los Angeles odbyła się kolejna edycja Electronic Entertainment Expo. Tak jak i w poprzednich latach wielu producentów gier dedykowanych goglom wirtualnej rzeczywistości postanowiło pochwalić się swoimi nowymi produkcjami. Zapraszany na podsumowanie E3 2018 od strony branży Virtual Reality.

Wolfenstein: Cyberpilot

Bethesda zapowiedziała Wolfenstein: Cyberpilot – VR-owy spin-off jednej z najpopularniejszych serii pierwszoosobowych strzelanek. To pierwszy tytuł osadzony w uniwersum Wolfensteina dedykowany goglom wirtualnej rzeczywistości.

Akcja Wolfenstein: Cyberpilot osadzona zostanie 20 lat po wydarzeniach mających miejsce w „Wolfenstein II: The New Colossus” (2017). Wcielimy się w niej w hakera wspierającego paryski ruch oporu. Nasza postać posiadać będzie umiejętność przejmowania kontroli nad machinami wojennymi Rzeszy (m.in. nad ziejącym ogniem Panzerhundem), które wykorzystamy przeciw wrogom na ulicach Paryża lat 80-tych.


The Elder Scrolls: Blades

Bethesda ujawniła także mobilną grę RPG o nazwie The Elder Scrolls: Blades. Tytuł zadebiutuje jesienią na Androidzie oraz iOS, a w przyszłości otrzyma wsparcie także dla gogli Virtual Reality. Będzie to pierwsza mobilna gra VR od Bethesda Softworks, aczkolwiek prawdopodobnie zagramy w nią również na przewodowych headsetach.

Rozgrywkę w TES: Blades obserwować będziemy z perspektywy pierwszej osoby. Wcielimy się w tajnego agenta Imperium należącego do elitarnego oddziału Ostrzy. Gra zaoferuje trzy tryby – Abyss, Arena i Town. W tym ostatnim będziemy mieli do czynienia z rozgrywką powiązaną z historią fabularną i zadaniami, podczas której rozbudujemy miasto stanowiące naszą siedzibę. Zapowiedziano również losowo generowane podziemia, walki odbywające się na arenie, a także możliwość odwiedzania miast naszych znajomych.


DLC „Mooncrash” wprowadzi do gry Prey tryby Virtual Reality

W ramach E3 Bethesda poinformowała również o wydaniu nowego dodatku do strzelanki Prey. Gracze, którzy zakupią DLC o nazwie Mooncrash lub wersję „Prey: Digital Deluxe”, latem otrzymają aktualizację wprowadzającą do gry nowe tryby przeznaczone dla użytkowników gogli wirtualnej rzeczywistości.

Typhon Hunter, bo tak nazywać się będzie asymetryczny tryb multiplayer obsługujący headsety VR, projektowany jest dla sześciu osób. Pięciu z nich otrzyma możliwość zmiany kształtu, a ich zadaniem będzie upolowanie szóstego gracza. W rozgrywce będziemy mogli uczestniczyć również bez wirtualnych gogli. Opracowywany jest także tryb dla jednego gracza w stylu „escape room” zwany TranStar VR.


Trover Saves the Universe

Squanch Games, studio prowadzone przez Justina Roilanda, twórcę animowanego serialu „Rick and Morty” oraz VR-owej gry Rick and Morty: Virtual Rick-ality, zapowiedziało podczas targów E3 2018 swoją nową produkcję pt. Trover Saves the Universe. Tytuł wydany zostanie na wyłączność gogli PlayStation VR, aczkolwiek zagrają w niego również użytkownicy PS4 nieposiadający konsolowego headsetu.

Trover Saves the Universe zapowiadane jest jako humorystyczna trójwymiarowa gra przygodowa z elementami platformowymi. O samej rozgrywce nie wiadomo na tę chwilę zbyt wiele, poza tym, że podczas przygody usłyszymy Justina Roilanda, który wcześniej podkładał głos pod Ricka i Morty’ego. Niemniej gra nie będzie w żaden sposób powiązana z kreskówkowym uniwersum.


Déraciné

Japońskie studio From Software – twórcy serii „Dark Souls” oraz gry „Bloodborne” – wraz z Sony Japan Studio zapowiedzieli VR-ową grę przygodową Déraciné. Tytuł projektowany jest z myślą o konsolowych goglach PlayStation VR.

W Deracine wcielmy się w magiczną wróżkę przywołaną przez dziewczynę mieszkającą w internacie wraz z piątką innych nastoletnich uczennic. Jako duch będziemy musieli udowodnić im swoje istnienie oraz zbudować więzi poprzez interakcję z otoczeniem. W trakcie rozgrywki otrzymamy możliwość manipulowania czasem, co zaowocuje ingerencją w życie lokatorek.


Ghost Giant

Szwedzkie studio Zoink! (autorzy wydanej w tym roku gry „Fe”) zapowiedziało podczas targów E3 2018 przygodówkę Ghost Giant. Produkcja tworzona jest z myślą o goglach PlayStation VR i będzie tytułem na wyłączność tejże platformy.

Ghost Giant zapowiadane jest jako gra przygodowa z elementami logicznymi. Wcielimy się w niej w postać giganta będącego przewodnikiem dla małego chłopca o imieniu Louis. Co ciekawe nasza postać będzie niewidoczna dla wszystkich poza naszym podopiecznym. Podczas rozgrywki będziemy mogli manipulować otoczeniem wpływając w ten sposób na losy Louisa oraz mieszkańców miasteczka Sancourt.


Stormland

Studio Insomniac Games ujawniło swoją kolejną po Edge of Nowhere (2016), Feral Rites (2016) oraz The Unspoken (2017) grę wirtualnej rzeczywistości. Przygodówka z otwartym światem o nazwie Stormland podobnie jak wspomniane produkcje ukaże się wyłącznie ze wsparciem gogli Oculus Rift.

W grze wcielmy się w robota ogrodnika, który ulega uszkodzeniu podczas burzy zwanej ‚The Tempest’. Podróżując po wielkim otwartym świecie otrzymamy możliwość naprawy oraz rozszerzania swoich umiejętności poprzez odnajdywanie nowych części dla androida. Będziemy mogli przywracać do życia także inne zniszczone roboty.


Tetris Effect

Podczas konferencji Sony zapowiedziano logiczno-zręcznościową grę Tetris Effect – nietypową wariację jednej z najbardziej kultowych gier na świecie. W przeciwieństwie do oryginału w produkcji studia Resonair istnieje możliwość zatrzymywania czasu.


Beat Saber zapowiedziany na PlayStation VR

Sony poinformowało, iż ciesząca się dużą popularnością wśród VR-owych graczy gra Beat Saber zostanie wydana także ze wsparciem konsolowego headsetu PlayStation VR. Produkcja czeskiego studia Hyperbolic Magnetism zadebiutowała na początku maja w wersji dla gogli Oculus Rift, HTC Vive oraz Windows MR.


Jesienią premiera psychologicznego thrillera „Transference”

Firma Ubisoft poinformowała podczas konferencji zorganizowanej w ramach targów E3 2018, iż psychologiczny thriller Transference zadebiutuje jesienią tego roku. Tytuł ukaże się ze wsparciem gogli PlayStation VR, Oculus Rift i HTC Vive.

Gra powstaje we współpracy z firmą SpectreVision, której jednym ze współzałożycieli jest Elijah Wood. Aktor znany m.in. z roli Frodo w filmowej adaptacji „Władcy Pierścieni” wyszedł podczas konferencji na scenę zapowiadając nowy zwiastun Transference.


Ace Combat 7 na nowym zwiastunie

W związku z targami E3 2018 studio Bandai Namco opublikowało nowy zwiastun zmierzającej m.in. na PlayStation 4 gry Ace Combat 7: Skies Unknown. Choć główna kampania fabularna nie będzie grywalna w goglach wirtualnej rzeczywistości, japońskie studio opracowuje tryb dedykowany goglom PlayStation VR, który zaoferuje użytkownikom konsolowego headsetu kilka godzin rozgrywki.


Nowy zwiastun Creed: Rise to Glory

Studio Survios, twórcy VR-owych gier Sprint Vector oraz Raw Data, opublikowali nowy zwiastun zmierzającej na PlayStation VR, Oculus Rift i HTC Vive bokserskiej gry Creed: Rise to Glory.


Vive Wireless

W strefie expo, na stoisku firmy DisplayLink, można było przetestować gogle HTC Vive Pro wraz z bezprzewodowym adapterem Vive Wireless. Prezentowana gra sterowana była przy użyciu atrapy karabinu Gatlinga.