Firma Emteq pracuje nad technologią umożliwiającą odczytywanie emocji wypisanych na twarzy użytkownika gogli VR. Rozwiązanie dedykowane będzie osobom, które dużo czasu spędzają w społecznościowych aplikacjach Virtual Reality.

Brytyjski start-up Emteq ujawnił pracę nad technologią śledzenia mimiki twarzy. Twórcy systemu mają nadzieję, że dzięki ich rozwiązaniom wzrośnie zainteresowanie społecznościowymi aplikacjami VR, których od czasu premiery Oculusa i HTC Vive zaczyna przybywać coraz więcej.

Technologia Emteq to połączenie miniaturowych czujników oraz sztucznej inteligencji, która na podstawie zbieranych w czasie rzeczywistym danych, pomoże dopasować naszemu awatarowi odpowiedni wyraz twarzy. Firma opracowuje system o nazwie ‚Faceteq’ opierający się na wykorzystaniu sensorów biometrycznych. Czujniki zarejestrują dane pozyskane z bezpośrednio z organizmu użytkownika headsetu.

vTime
vTime

Zostanie tu wykorzystana m.in. elektromiografia (EMG), czyli tzw. diagnostyka czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych, a także elektrookulogram (EOG) – metoda stosowana w diagnostyce okulistycznej i detekcji ruchu oczu. Do wygenerowania emocji na twarzy awatara posłuży również rytm serca oraz kilka innych danych biometrycznych.

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli twórców systemu aplikacje ‚social VR’ takie jak vTime, AltspaceVR, Bigscreen, Pool Nation VR czy Facebook VR wzbogacą się o funkcję wyświetlania emocji. Użytkownicy korzystający z headsetów bazujących na biometrii reprezentowani będą za pomocą awatarów, na twarzy których ujrzymy ludzką ekspresję i odczytamy aktualny nastrój.

Nie trzeba chyba przekonywać, że otworzy to zupełnie nowy rozdział w dziedzinie społecznościowych interakcji VR. Tego typu dane mogą zostać wykorzystane również do analizy danych. Np. marketingowcy zbadają w jaki sposób ludzie reagują na reklamy, a filmowcy sprawdzą jakie emocje wywołują ich produkcje.

Selfie VR
Facebook VR

Twórcy rozwiązania podają przykład wciągającej gry RPG, w której aby uczynić postępy należy się emocjonalnie związać z głównym bohaterem. Dzięki biometrycznej technologii, komputer dowie się kiedy mamy zły dzień, a kiedy jesteśmy po prostu zmęczeni.

Nie wiadomo jeszcze kiedy technologia Emteqa zadebiutuje na rynku konsumenckim, wiemy natomiast, że opracowywany przez nich system może pojawić się w modelach gogli VR różnych producentów.

Zobacz także: Powstało eksperymentalne doświadczenie VR generowane na podstawie biometrii