Polskie aplikacje Escape Velocity i Neverout dostępne na gogle Gear VR. Poznańska firma Setapp opublikowała swoje produkcje w oficjalnym sklepie dla gogli Samsunga.

Escape Velocity to interaktywne doświadczenie w którym użytkownik wciela się w rolę astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Aplikacja pozwala znaleźć się w środowisku bez ziemskiej grawitacji i wybrać się na spacer po przestrzeni kosmicznej.

Doświadczenie oferuje dwa tryby – w jednym z nich użytkownik ma za zadanie wykonać prostą misję, a drugi umożliwia swobodne zwiedzanie okolic stacji kosmicznej. Sterowanie może odbywać się w sposób uproszczony, przy użyciu touchpada lub realistyczny, przy użyciu pada z Bluetooth.

Neverout to gra logiczna o unikalnej mechanice, utrzymana w mrocznym klimacie gry typu escape room. Gracz znajduje się w pomieszczeniu w kształcie sześcianu z którego jest tylko jedno wyjście. Dzięki Samsung Gear VR może poczuć prawdziwe emocje związane z taką sytuacją. Aby wydostać się z pomieszczenia gracz musi wykonać odpowiednią sekwencję ruchów unikając przeszkód i wykorzystując elementy przestrzeni do swoich celów.

Wykorzystanie Samsung Gear VR pozwoliło na przeniesienie gry logicznej złożonej z zagadek przestrzennych w zupełnie nowy wymiar. Gracz ma możliwość empirycznego doświadczenia każdego kroku i następujących w związku z nim konsekwencji. Zastosowanie nowej technologii stymuluje i rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz pozwala doświadczyć unikalnych przeżyć.

Escape Velocity dostępne jest na Oculus Store w cenie $2,99 USD, natomiast Neverout w cenie $7,99 USD. Developerem i wydawcą obu aplikacji jest poznańska firma Setapp. Escape Velocity jest jedną z pierwszych aplikacji na Samsung Gear VR korzystających z silnika Unreal Engine 4. Natomiast Neverout powstał w oparciu o silnik Unity3D.

Tworzenie na Gear VR postawiło przed developerami wiele wyzwań. Wysoka rozdzielczość urządzenia, konieczność renderowania sceny dwukrotnie, jak i wymóg jak najwyższej wydajności powodują, że programowanie na Gear VR wymaga zupełnie innego podejścia niż tworzenie gier na PC, czy platformy mobilne.

Firma Setapp pracuje także nad jeszcze jednym projektem VR. Jest to Overflight – symulator lotu w formie multiplayera, w którym gracze wcielą się w role pilotów myśliwców Spitfire.