Eurosport VR – tak nazywa się aplikacja wirtualnej rzeczywistości popularnej telewizyjnej stacji sportowej, dzięki której obejrzymy m.in. fragmenty meczów rozgrywanego właśnie w Paryżu tenisowego turnieju Roland Garros. Tymczasem transmisje na żywo w 360° VR z kortów przeprowadza francuski nadawca publiczny France Télévisions.

Eurosport VR

Nowa aplikacja Eurosportu swoje inspiracje czerpie z cieszącej się sporą popularnością podobnej inicjatywy o nazwie Discovery VR (ponad 700 tys. pobrań). Pozwoli ona kibicom na całym świecie przenieść się w centrum ważnych wydarzeń sportowych. Można tego dokonać dzięki wykorzystaniu smartfona i mobilnych gogli wirtualnej rzeczywistości typu Cardboard lub Samsung Gear VR.

Obecnie w Eurosport VR znajdziemy codzienne podsumowanie najciekawszych wydarzeń turnieju Roland Garros, ciekawe zagrania tenisistów oraz wywiady z zawodnikami i materiały zza kulis. Ponadto możemy obejrzeć, dostępne już od jakiegoś czasu na YouTube, 360-stopniowe nagrania zrealizowane we współpracy z Discovery Communications, których głównym tematem są sporty zimowe, m.in. przejazd słynnego Bode Millera na trasie w Beaver Creek, gdzie odbywały się w ubiegłym roku mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim.

„Nieustająco staramy się tworzyć i dostarczać kibicom nowe, ekscytujące sposoby na doświadczanie sportu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii produkcyjnych aplikacja Eurosport VR przenosi fanów do samego serca akcji i pozwala zbliżyć się do sportowców, jak nigdy wcześniej. Materiał z Bode Millerem spotkał się z niesamowitymi reakcjami i nie możemy doczekać się już tenisowych filmów” – powiedział Peter Hutton, dyrektor generalny Eurosportu.

Aplikacja Eurosport VR dostępna jest w tej chwili do pobrania na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Roland Garros w 360° także „na żywo”

Tymczasem francuski nadawca publiczny France Télévisions już teraz realizuje bezpośrednie transmisje z niektórych pojedynków turnieju w technologii 360° 4K. Mecze odbywające się na korcie głównym oraz wszystkie spotkania francuskich tenisistów zostały udostępnione poprzez aplikację Roland-Garros 360 na iOS i Androida oraz na platformie Samsung Gear VR, a także na kanale YouTube i fanpage FranceTVSport. Za realizację transmisji odpowiadają francuskie firmy VideoStitch (technologia zszywania filmów sferycznych) oraz FireKast (przetwarzanie w chmurze).

Jak podaje serwis SATKurier.pl abonenci Canalsat we Francji będą mogli śledzić turniej również w dodatkowo uruchomionych 4 kanałach Eurosport 360.

Ostatnio informowaliśmy o zainteresowaniu technologią 360°VR europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA, która podczas zbliżającego się turnieju Euro 2016 planuje przeprowadzić testowe transmisje „na żywo” z wybranych meczów mistrzostw. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.