Eve Valkyrie Oculus Rift
Eve Valkyrie (CCP)

Gdy w 2014 roku islandzkie studio CCP Games zapowiedziało swoją pierwszą grę dedykowaną goglom wirtualnej rzeczywistości – EVE: Valkyrie – wszystko wskazywało, że tytuł projektowany będzie wyłącznie na platformę Oculus Rift. Tak się jednak nie stało i niedawno dowiedzieliśmy się, że w kosmiczną strzelankę osadzoną w tym samym uniwersum co gry EVE: Online i DUST 514, zagrają również posiadacze gogli HTC Vive i PlayStation VR. Co jest w tym takiego szczególnego? Będzie to najprawdopodobniej pierwsza gra na headsety VR, która umożliwi międzyplatformową rozgrywkę, co więcej, także na linii PC-konsola.

Podczas odbywającej się w Reykjavíku imprezy EVE Fanfest 2016 – corocznego konwentu miłośników kosmicznego MMO „EVE Online” – studio CCP Games ogłosiło, że posiadacze wszystkich trzech topowych obecnie headsetów VR, zagrają w EVE: Valkyrie wspólnie, bez względu na to, które urządzenie posiadają.

Jak się okazuje nie jest to wcale taka oczywista sprawa. Jednym z dobrych przykładów może być gra Project Cars ze wsparciem dla Oculus Rift, którą można zakupić zarówno w Oculus Store jak i na Steamie. Problem polega na tym, że w trybie multiplayer nie zagrają ze sobą posiadacze gogli Oculusa, jeżeli kupili grę w różnych sklepach. Powodem jest to, że Project Cars na platformie Steam korzysta z serwerów Valve, do których dostępu nie ma Oculus. Takich problemów mają uniknąć gracze EVE: Valkyrie.

Tytuł jest już od niedawna dostępny dla użytkowników gogli Oculus Rift. Osoby, które zmówiły headset przedpremierowo otrzymały (bądź dopiero otrzymają) symulator kosmicznego myśliwca za darmo. Choć mimo, iż gra została dość średnio przyjęta przez prasę i graczy (średnia ocen na metacritic to w tej chwili odpowiednio 68/100 oraz 4,4/10), to jak możecie zobaczyć na poniższym materiale filmowym, potrafi zrobić wrażenie.

Podczas EVE Fanfest 2016 studio CCP zapowiedziało również nowy tryb dla EVE: Valkyrie nazwany „Carrier Assault”, dla którego inspiracją były pewne sceny z filmu Star Wars z 1977 roku.

EVE: Valkyrie zadebiutuje na platformie PlayStation VR w październiku i będzie jej tytułem startowym. Także w tym roku, lecz nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy, gra otrzyma wsparcie dla gogli HTC Vive.