Mark Zuckerberg przyznał, że jego firma ciężko pracuje nad rozwojem rozszerzonej rzeczywistości. Według szefa Facebooka potrzeba od 5 do 10 lat zanim technologia Augmented Reality będzie w tym miejscu, w którym jest obecnie Virtual Reality.

Rozszerzona rzeczywistość to temat na czasie. Miliony osób na całym świecie właśnie doświadczają nowej technologii po raz pierwszy dzięki grze Pokemon Go. Głos w tej sprawie zabrał także nie kto inny jak twórca Facebooka i właściciel marki gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift.

Według Marka Zuckerberga na technologię rozszerzonej rzeczywistości jest jeszcze za wcześnie. W wywiadzie udzielonym dla The Verge przyznał, że jednostki badawczo-rozwojowe w jego firmie ciężko pracują nad Augmented Reality, ale upłynie jeszcze sporo czasu zanim tego typu rozwiązania osiągną poziom zbliżony do obecnej generacji gogli VR.

Zuckerberg nie ma wątpliwości, że zbudowanie headsetu wirtualnej rzeczywistości jest dziś o wiele łatwiejsze, niż wyprodukowanie okularów rzeczywistości rozszerzonej. Jego zdaniem dopiero za około 5-10 lat technologia AR dogoni VR, jednak jest ona kolejnym logicznym krokiem. Mark przewiduje, że technologia AR/VR z czasem wyprze smartfony, które są niewygodne i trzeba je za każdym razem wyjmować z kieszeni. Z kolei okulary AR (ewentualnie specjalne soczewki kontaktowe) będziemy mogli zawsze mieć na sobie. Będzie to bardziej naturalny sposób interakcji ze światem.

Hololens ISS NASA

Obecnie nad tego typu urządzeniami pracuje już m.in. firma Microsoft, która trochę bardziej optymistycznie podchodzi do tematu, niż szef Facebooka. Ich okulary mieszanej rzeczywistości (AR/VR) HoloLens są obecnie na etapie pierwszej wersji deweloperskiej. Jednak w przeciwieństwie do gogli VR, twórcy headsetu jego zastosowania w pierwszej kolejności widzą w przemyśle. Satya Nadella ujawnił w ubiegłym roku, iż pierwsza wersja HoloLens przeznaczona będzie dla twórców oprogramowania oraz rynku biznesowego. Microsoft CEO wspominał również o „5-letniej podróży”, której efektem końcowym będzie wdrożenie technologii do wielu różnych branż.

W technologię AR inwestuje także firma Google. Wielu z Was zapewne kojarzy nieudane Google Glass, ale gigant z Mountain View najwyraźniej nie zamierza odpuszczać. Ledwie kilka dni temu informowaliśmy o pogłoskach, jakoby firma pracowała nad własnym headsetem Mixed Reality, a trzeba pamiętać że tajemniczy projekt Magic Leap już jakiś czas temu został zasilony przez Google kwotą 500 milionów dolarów.

Magic Leap

To jeszcze nie wszystko. Bardzo ciekawie zapowiada się projekt Meta 2, które w opinii wielu osób znacznie przewyższa możliwościami cieszące się większym zainteresowaniem okulary Hololens.

Czy wizja Zuckerberga się spełni przekonamy się już w ciągu najbliższych 10 lat.