Facebook chwali się fotorealistycznymi awatarami dla aplikacji Virtual Reality.

Podczas zakończonej w tym tygodniu konferencji dla deweloperów F8 firma Facebook pochwaliła się systemem fotorealistycznych awatarów, który tworzony jest z myślą o społecznościowych aplikacjach wirtualnej rzeczywistości. O pracach nad technologią poinformował podczas swojego keynote Mike Schroepfer, dyrektor techniczny Facebooka.

„Nasze zespoły ciężko pracowały próbując stworzyć fotorealistyczny awatar i animować go w czasie rzeczywistym dla VR” – powiedział Schroepfer, po czym zaprezentował fragment rozmowy dwóch pracowników Facebooka. Można go zobaczyć w 32 minucie zapisu keynote, który udostępniony został w tym miejscu. Na nagraniu widzimy zarówno prawdziwe twarze rozmówców, jak ich rendery. Awatary do złudzenia przypominają prawdziwego człowieka. Ich twórcom udało się nawet zsynchronizować ruchy ust z wypowiadanymi słowami, a także mruganie oczami, które hipotetycznie mogło zostać zarejestrowane za pomocą technologii „eye-tracking”.

Schroepfer nie ujawnił szczegółów na temat tego w jaki sposób jego firmie udało uzyskać się taki efekt, ani kiedy możemy spodziewać się implementacji systemu w Facebook Spaces – oficjalnej aplikacji „social VR” giganta z Menlo Park – lub innym tego typu oprogramowaniu.