Facebook zaprezentował nową generację sferycznych kamer z serii Surround 360, których możliwości rozszerzyły się o opcję przechwytywania głębi.

Firma Facebook zaprezentowała w trakcie organizowanej przez siebie konferencji F8 dwie nowe sferyczne kamery z serii Surround360. Urządzenia wyróżnia już nie tylko możliwość nagrywania wysokiej jakości materiałów 3D w 360-stopniach, lecz także rejestrowania informacji o głębi. Kamery zwane x24 oraz x6 są w stanie przechwytywać obraz w tzw. sześciu stopniach swobody (6DoF).

Tradycyjne kamery nagrywające wideo 360º pozwalają na oglądanie ich w goglach w VR poprzez rozglądanie się w górę, w dół, w prawo i w lewo. Materiały filmowe utworzone kamerami Facebooka pozwolą dodatkowo na poruszanie się po wyświetlanej scenie, tak jak jest to możliwe w przypadku różnego rodzaju gier i doświadczeń VR. Oczywiście w dużo bardziej ograniczonym zakresie.

Kamery są częścią ogłoszonej w ubiegłym roku inicjatywy Surround 360, w ramach której Facebook udostępnia na zasadzie wolnej licencji plany umożliwiające skonstruowanie własnego urządzenia rejestrującego sferyczne firmy 3D. Tym razem społecznościowy gigant zamierza udzielić licencji na x24 oraz x6 wyselekcjonowanej liczbie partnerów.

Jako, iż tworzenie sferycznych filmów 6DoF 360 nie należy do czynności łatwych, nawiązano współpracę z firmami specjalizującymi się w postprodukcji wideo oraz studiami tworzącymi efekty specjalne, w ramach której powstaną odpowiednie narzędzia do obróbki materiału. Na chwilę facebookową inicjatywę wspierają: Adobe, Otoy, Foundry, Mettle, DXO, Here Be Dragons, Framestore, Magnopus oraz The Mill.

Facebook nie ujawnił na razie ceny oraz parametrów technicznych x24 oraz x6. Wiadomo jedynie, iż cyfra w nazwie modelu oznacza ilość obiektywów przechwytujących dane, które ostatecznie dadzą obraz o jakości 8K.

Według firmy z Menlo Park nowe urządzenia powinny pojawić się na rynku w tym roku.