Fallout 4 VR już jest. Problemy użytkowników gogli Oculus Rift.

Na platformie Steam zadebiutował długo wyczekiwany VR-owy port wydanej w 2015 roku gry RPG „Fallout 4” na gogle HTC Vive. Tak jak można było się spodziewać produkcja Bethesdy nie otrzymała oficjalnego wsparcia dla Oculus Rift.

Zainteresowanie graczy Fallout 4 VR okazało się bardzo duże. Już pierwszego dnia gra uzyskała ponad 600 opinii na Steamie, co jest wynikiem bardzo wysokim jak dla tytułu posiadającego wyłącznie możliwość rozgrywki przy użyciu gogli wirtualnej rzeczywistości. Dla porównania wydany niemal dwa tygodnie temu Doom VFR posiada w tym momencie zbliżoną liczbę recenzji graczy.

Gra zbiera zbiera jak na razie mieszane, choć w większości pozytywne opinie (na chwilę obecną zadowolonych jest 71% graczy). Niezadowolenie spowodowane jest głownie problemami graficznymi związanymi m.in. z niedoczytującymi się teksturami oraz rozmazanym obrazem, który występował nawet u graczy posiadających specyfikację komputera wyższą niż zalecana (problem został już zażegnany aktualizacją, choć na razie w wersji beta). Chwalone są natomiast tryby lokomocji, a także całkiem zgrabne dostosowanie gry do możliwości kontrolerów ruchowych.

Dobrą wiadomością jest to, że pomimo braku oficjalnego wsparcia, Fallout 4 VR da się uruchomić na goglach Oculus Rift. Gra nie jest jednak zoptymalizowana pod kątem kontrolerów ruchowych Oculus Touch, co powoduje pewne problemy. Przejawia się to m.in. w momencie nawigacji po menu oraz korzystania z mapy. Zamiast Touchy zobaczymy ich wirtualny odpowiednik sprzedawany w zestawach z goglami HTC Vive. W związku z tym, że są one inaczej skonstruowane ich mapowanie nie pokrywa się idealnie z kontrolerami Oculusa. Przynajmniej częściowo problemy ze sterowaniem będzie można obejść na gamepadach, dla których wsparcie zostało zapowiedziane już przez Bethesde.

Zgłaszane są także problemy uniemożliwiające uruchomienie gry na Oculus Rift w przypadku posiadania aplikacji SteamVR w wersji beta. Można to jednak obejść przywracając VR-ową nakładkę Steama do wersji stabilnej.

Z uwagi na toczący się proces pomiędzy Oculus VR a firmą ZeniMax, do której należy Bethesda, raczej nie powinniśmy spodziewać się oficjalnego wsparcia dla gogli Oculusa. Niemniej jednak producent gry nie wyklucza dostosowania swoich gier VR do kolejnych platform, o ile uzna to za stosowne.

Fallout 4 VR sprzedawany jest na Steamie w cenie 259,99 zł.