Wysiłek fizyczny z technologiami wirtualnej rzeczywistości kojarzony był do tej pory jedynie w przypadku zaawansowanych bieżni VR, które mają pozwolić graczom na swobodne poruszanie się po komputerowo wygenerowanych światach. Z innego założenia wychodzi firma Runtastic specjalizująca się w tworzeniu mobilnych aplikacji wspomagających uprawianie różnego rodzaju sportów.

Ich najnowsze dzieło – VR 7-Minute Workout – tworzone jest z myślą o krótkim, lecz intensywnym treningu przy użyciu gogli VR Oculus Rift. Sposób wykonania każdego z 30-sekundowych ćwiczeń, zaprezentuje nam osobisty wirtualny trener. Zadanie gogli VR w tym przypadku polega nie tylko na wykreowaniu wirtualnego środowiska, które pozwoli na wykonanie szeregu ćwiczeń w dowolnie zaprojektowanych lokacjach, lecz także na rejestrowaniu i późniejszej analizie postępów użytkownika. O tym jak pomysł firmy Runtastic prezentuje się w praktyce można przekonać się na poniższym materiale filmowym.

Obecna generacja gogli VR może wydawać się zbyt ciężka, niewygodna i niedostosowana do tego typu rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że obecne ograniczenia zostaną w przyszłości wyeliminowane i korzystanie z okularów VR stanie się bardziej przyjazne. Póki co aplikacja zaoferuje podstawowe zestawy ćwiczeń, jednak w planach Runtastic jest ich dużo więcej.

Aplikacja zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas styczniowych targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas.