Firma Giroptic wypuściła do sprzedaży 360-stopniową kamerę przystosowaną do współpracy iPhone’ami.

Na 249 euro wyceniona została najnowsza sferyczna kamera firmy Giroptic, stanowiąca ważny krok w kierunku integracji 360-stopniowej technologii w smartfonach. Urządzenie przeznaczone zostało współpracy ze telefonami marki iPhone oraz iPadami, dzięki czemu może znacząco przyczynić się do popularyzacji formatu video 360º.

Giroptic iO to wyposażona w dwa obiektywy (195º) ważąca 70 gram nakładka umożliwiająca nie tylko nagrywanie materiałów, które później można obejrzeć na goglach VR, lecz także strumieniowanie sferycznego obrazu bezpośrednio na do YouTube. Urządzenie potrafi rejestrować obraz w dwóch trybach. Za jej pomocą możemy zrobić zarówno zdjęcia 360º o rozdzielczości 3840×1920, jak i filmy w 30 klatkach na sekundę, niestety w bardzo skromnej rozdzielczości 1920×960.

Kamera wyposażona została we własną baterię ładowaną poprzez złącze Micro USB. Z kolei złączem Lightning podłączymy urządzenie do smartfona. Do zestawu dołączona zostanie dedykowana aplikacja, dzięki której w prosty sposób zarejestrowane materiały umieścimy w serwisie YouTube oraz na Facebooku.

Giroptic iO dostępna jest w przedsprzedaży w cenie 249 euro na oficjalnej stronie producenta. Realizacja zamówień rozpocznie się w styczniu. Firma Giroptic posiada w ofercie także samodzielną kamerę 360º o nazwie 360cam sprzedawaną w cenie 499 euro. Producent rozważa w przyszłości zaprojektowanie podobnej kamerki współpracującej ze smartfonami z systemem Android.