ASUS Windows Mixed Reality

Zadebiutowały gogle Asus Windows MR.

Do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych trafiły gogle wirtualnej rzeczywistości ASUS z serii Windows Mixed Reality. To szósty headset będący częścią VR-owej platformy rozwijanej przez firmę Microsoft.

Urządzenie sprzedawane pod nazwą ASUS Windows Mixed Reality Headset (HC102) wycenione zostało na 429 dolarów. Gogle wyposażono w podwójny wyświetlacz o łącznej rozdzielczości 2880 x 1440 px / 90Hz, a także soczewki z zasięgiem pola widzenia na poziomie 95 stopni. W tej cenie otrzymamy również parę kontrolerów ruchowych.

Podobnie jak pozostałe headsety z serii Windows MR, gogle Asusa posiadają dwie przednie kamerki odpowiedzialne za śledzenie pozycyjne w tzw. technologii trackingu typu ‚inside-out’. Są one w stanie wychwycić głębię otoczenia, dzięki czemu nie wymagają do działania systemów trackingu takich jak stacje bazowe SteamVR Lighthouse czy sensory Oculusa.

Minimalne wymagania

W zależności od konfiguracji posiadanego komputera gogle Windows MR uruchomimy w trybie 60 Hz lub 90 Hz.

Mixed Reality PC

W przeciwieństwie do konkurencyjnych zestawów Oculus Rift i HTC Vive wirtualną rzeczywistość Microsoftu uruchomimy już na laptopach i komputerach ze zintegrowaną kartą graficzną. W takim przypadku aplikacje wyświetlą się na ekranie gogli w częstotliwości 60 Hz i zaoferują mniej zaawansowane efekty graficzne.

Minimalne wymagania dla „Mixed Reality PC”:

  • Procesor: Intel Core i5 7200U (7 mobilna generacja) dwurdzeniowy z technologią Hyper-Threading
  • Pamięć RAM: 8GB DDR3 Dual Channel
  • Karta graficzna: Intel HD Graphics 620 lub NVIDIA MX150/965M lub wyższa obsługująca DX12
  • HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2
Mixed Reality Ultra PC

Jeżeli jednak chcemy uzyskać odświeżanie na poziomie 90 Hz oraz wyższą ogólną jakość doświadczenia, nasz komputer musi kwalifikować się do kategorii „Ultra”. W takim przypadku nie wystarczy już zintegrowany układ graficzny.

Minimalne wymagania dla „Mixed Reality Ultra PC”:

  • Procesor: Intel Core i5 4590 (4 generacja, 4 rdzenie) lub AMD Ryzen 5 1400 3.4Ghz (desktop, 4 rdzenie)
  • Pamięć RAM: 8GB DDR3
  • Karta graficzna: Nvidia GTX 960/1050 lub AMD RX 460/560 lub modele wyższe obsługujące DX12
  • HDMI 2.0 lub DisplayPort 1.2

Microsoft jakiś czas temu wypuścił aplikację pozwalającą sprawdzić komputer pod kątem współpracy z goglami z serii Windows Mixed Reality. Można ją pobrać w tym miejscu.