HTC Vive

Twórcy gogli HTC Vive zareagowali na niedawną przecenę Oculusa. Za VR-owy zestaw od teraz zapłacimy mniej aż o 200 euro.

Debiutujące w kwietniu ubiegłego roku gogle wirtualnej rzeczywistości HTC Vive doczekały się pierwszej stałej obniżki ceny. Za zestaw tajwańskiego producenta, który dotychczas wyceniany był na 899 euro zapłacimy teraz 699 euro, czyli niecałe 3000 złotych.

Decydując się na zakup zestawu w tym momencie, oprócz standardowego wyposażenia składającego się z dwóch kontrolerów ruchowych oraz dwóch stacji bazowych Lighthouse, otrzymamy także trzy darmowe aplikacje (Tilt Brush, Everest VR, Richie’s Plank Experience) oraz czasowy dostęp do subskrypcji Viveport oferującej dostęp do pięciu tytułów znajdujących się oficjalnym sklepie Vive miesięcznie.

Jeżeli obawiacie się, że akcja może być efektem czyszczenia magazynów, uspokajamy. Przecena nie oznacza planów wypuszczenia w najbliższym czasie nowego modelu gogli. Niemniej jednak należmy mieć na uwadze, iż Valve (współproducent Vive) od jakiegoś czasu pracuje nad nowymi kontrolerami ruchowymi Knuckles, a także udoskonalonymi stacjami bazowymi odpowiedzialnymi za śledzenie ruchów użytkownika.

Jeszcze w czerwcu dyrektor generalny HTC Vive, Daniel O’Brien, tłumaczył brak planów obniżki ceny zestawu takimi słowami:

„Nie obniżyliśmy ceny Vive, ponieważ uważamy, że urządzenie oferuje najlepsze doświadczenie w swojej klasie”.

Było to nawiązanie do przestrzeni jaką Vive może zagwarantować w trakcie rozgrywki w tzw. trybie „roomscale”. Podczas gdy Oculus Rift w podstawowej wersji z dwoma czujnikami pozwala na fizyczne poruszenie się po obszarze około 1,5 x 1,5 m (z dodatkowym trzecim sensorem jest to ok. 2,5 x 2,5 m), należący do platformy SteamVR zestaw HTC Vive może pochwalić się wynikiem 3,5 x 3,5 m.

Wygląda jednak na to, że niedawna promocja firmy Oculus VR, a następnie zapowiedź kolejnej stałej obniżki ceny zestawu Oculus Rift + Oculus Touch, zmusiły kierownictwo HTC do zmiany planów.

Decydując się na zakup zestawu Oculusa w tej chwili zapłacimy jedynie 449 Euro (około 1920 zł), czyli niemal połowę mniej, niż na początku roku. Po zakończeniu akcji „RIFT na LATO” cena zostanie na stałe obniżona, aczkolwiek wynosić będzie 100 Euro więcej, niż obecnie (549 Euro, czyli około 2345 złotych).